Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Коригування ПК з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості за неоплачений товар

ТОВ списує безнадійну кредиторську заборгованість за товар, який отримано 24.12.2017 р. в сумі 30 тис. грн (в т.ч. ПДВ - 5 тис. грн) до доходу (Кт 717). Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ? Який бухоблік?

У разі списання кредиторської заборгованості за неоплаченим товаром покупець-платник ПДВ повинен відкоригувати свій податковий кредит з ПДВ.

Коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки (а отже, податкова накладна або РК не складається) на дату списання заборгованості. Коригування податкового кредиту у разі списання кредиторської заборгованості відображається у рядку 14 розділу ІІ декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатку 1 до декларації.

Згідно з формою додатку 1, коригування податкового кредиту відображаються у таблиці 2.

При цьому:

  • в графі 2 – зазначається індивідуальний податковий номер постачальника;
  • в графі 3.1 – дата складення бухгалтерської довідки, наприклад, «12.2019»;
  • в графі 4 – обсяг постачання (без ПДВ);
  • у графі 5 – сума ПДВ нарахована за основною ставкою;
  • у графі 6 – сума ПДВ нарахована за ставкою 7%.

Але серед причин коригування податкового кредиту у ст. 192 ПКУ відсутня така причина, як неоплата за товар постачальнику протягом строку позовної давності та списання кредиторської заборгованості. Тому покупці-платники ПДВ з таким висновком не погоджувалися та за результатами перевірок оскаржували рішення податківців щодо зняття податкового кредиту. Але суди стали на бік фіскальної позиції (див. тут).

Отже, при списанні безнадійної кредиторської заборгованості за отриманими товарами від постачальника — платника ПДВ рішення щодо залишення суми ПДВ у складі податкового кредиту покупцю доведеться приймати самостійно. Тому що податківці вважають: позаяк кредиторська заборгованість за неоплаченими товарами підлягає списанню, то товари, внаслідок придбання яких виникла така заборгованість, вважаються безоплатно отриманими (адже вони так і не були оплачені), а покупець за ними втрачає право на податковий кредит.

Однак після того, як минуло 3 роки, зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної постачальник вже не зможе. Тому знімати податковий кредит покупцю, який вирішив діяти за таким роз’ясненням, доведеться на підставі складеної ним самостійно бухгалтерської довідки.

Така відповідь на сьогодні міститься в «ЗІР» (категорія консультації 101.24, запитання: «Який порядок відображення в податковій декларації з ПДВ коригування податкового кредиту, сформованого при отриманні товарів/послуг, розрахунки з постачальником за які не проведено, при списанні кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності?»).

У разі списання грошової заборгованості (товари отримані, але не оплачені) в бухобліку робляться записи:

  • Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»  Кт 717 (на суму заборгованості, у тому числі ПДВ);
  • Дт 641/ПДВ — Кт 644 (методом «сторно» на суму ПДВ);
  • Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» — Кт 644 (на суму ПДВ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Заборгованість , Коригування , ПДВ , Податковий кредит

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі