• Посилання скопійовано

Замовник достроково припиняє договір, а завдаток залишається як дохід: що в обліку?

За умовами договору оренди, орендар сплачує аванс за поточний місяць та завдаток за останній місяць оренди. Як орендодавцю відобразити в обліку та оподаткуванні (прибуток та ПДВ) завдаток, якщо орендар достроково припиняє договір, а за умовами договору завдаток залишається як дохід?

Запитання:

Компанія на загальній системі оподаткування та платник ПДВ надає послуги з оренди приміщень. За умовами договору оренди, замовник сплачує аванс за поточний місяць та завдаток за останній місяць оренди. Як відобразити в обліку та оподаткуванні (прибуток, ПДВ), якщо замовник достроково припиняє договір, а за умовами договору завдаток залишається як дохід компанії? За першою подією на завдаток було складено податкову накладну, а в обліку відображений аванс за Кт 361.

 

Відповідь:

Згідно зі ст. 546 ЦКУ виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Грошова сума, яка видається кредитору боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання та на забезпечення його виконання є завдатком.

Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом (ст. 570 ЦКУ).

При цьому ст. 571 ЦКУ передбачені правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком.

ДПС в ІПК від 09.07.2019 р. №3175/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та від 10.07.2018 р. №3046/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

Щодо оподаткування ПДВ, то відповідно до пп. «а» і «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Якщо умовами договору передбачено, що кошти у вигляді гарантійних платежів, завдатку тощо зараховуються в оплату майна чи послуг, то сума таких платежів збільшує базу оподаткування ПДВ. 

Так, у разі зміни напряму використання отриманого раніше гарантійного платежу, який спочатку виконував функцію засобу забезпечення, та в подальшому спрямовується в рахунок оплати за майно чи послуги, на дату зміни напряму використання гарантійного платежу, платник повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ на суму отриманих гарантійних платежів.

Якщо умовами договору передбачено, що гарантійні платежі (завдаток) виконують виключно функцію засобу забезпечення виконання зобов'язань та підлягають поверненню, то ця сума гарантійних платежів (завдатку) не збільшує базу оподаткування ПДВ.

Для узагальнення інформації щодо одержаних доходів у звітному періоді, які підлягають включенню до доходів у майбутніх звітних періодах, призначено рахунок 69 «Доходи майбутніх періодів». 

На цьому рахунку обліковуються також доходи у вигляді одержаних авансових платежів за здані в оренду основні засоби та інші необоротні активи (авансові орендні платежі).

За кредитом рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів» відображається сума одержаних доходів майбутніх періодів, за дебетом - їх списання на відповідні рахунки обліку доходів та включення до складу доходів звітного періоду.

Виходячи з того, що орендодавець за «першою подією» на суму завдатку склав податкову накладну та відобразив його в складі авансу, то коригувати податкові зобов’язання з ПДВ та вдруге складати податкову накладну не потрібно. 

При цьому на дату розірвання договору орендодавець має визнати дохід в сумі завдатку. Оскільки відповідно до пп. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202529
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025260
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202537
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202533
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529