• Посилання скопійовано

Продаж квартири нижче від ціни придбання: облік та оподаткування

Підприємство придбало житлову нерухомість для продажу (облік на рахунку 286) за 1 млн грн. В подальшому така нерухомість реалізовується за ціною 0.8 млн грн. Як в бухобліку відображається ця операція? Які податкові наслідки?

ПДВ

Перш за все зауважимо, що постачання житлової нерухомості згідно з пп. «а» пп. 185.1 ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ. Своєю чергою, відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.

Водночас, варто звернути увагу, що за пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів або послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг.

Варто зазначити, що оскільки така операція є звільненою від оподаткування ПДВ, то на суму перевищення бази оподаткування над договірною ціною також поширюється звільнення від оподаткування ПДВ.

Отже, платник податку у разі постачання такої квартири складає дві податкові накладні:

  • одну на фактичну договірну ціну продажу;
  • другу - на перевищення бази оподаткування над договірною ціною.

Друга ПН складається:

  • або окрему ПН на кожну операцію постачання товарів нижче ціни придбання, і тоді вона не буде зведеною,
  • або одну зведену ПН на всі операції постачання товарів нижче ціни придбання за певний період (тиждень, 10 днів або звітний місяць тощо), і тоді у ній проставляється відповідна позначка щодо зведеної ПН. У такому разі у зведеній ПН збирається весь асортимент товару, проданого за цінами, що нижчі ціни придбання. На кожну номенклатурну позицію товару складаються окремі рядки зведеної ПН, причому для товару однієї номенклатури, придбаного або проданого за різними цінами, теж складаються окремі рядки ПН.

У такій ПН, у реквізиті «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини»  зазначається код ознаки «3» та зазначається тип причини «15» - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання.

Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані – найменування, індивідуальний податковий номер, номер філії, податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта.

У графі 2 – опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця), крім опису (номенклатури) товарів/послуг, також зазначається: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання» - тобто дане формулювання додається до найменування товарів.

Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 не заповнюються відповідно до п. 16 Порядку №1307.

Інші графи такої зведеної ПН заповнюються без особливостей.

Звертаємо увагу, що графа 6 (кількість товару) також заповнюється за загальними правилами, незважаючи на те, що графи 4 та 5 (щодо одиниці виміру) не заповнюються. Кількість товару у графі 6 зведеної ПН має відповідати кількості товару, проданого за ціною нижче ціни придбання.

У графі 7 щодо ціни постачання проставляється сума перевищення ціни придбання товару над фактичною ціною його продажу – на підставі п. 15 Порядку №1307.

В обох варіантах ПН код ставки зазначається «903» (про те, як заповнювати ПН на звільнені операції, ми писали тут).

Зважаючи на те, що звільнення від оподаткування ПДВ є пільгою, то підприємство зобов’язане за період, в якому відбувся такий продаж, подати Звіт про суми нарахованих податкових пільг (звіт подається наростаючим підсумком за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік).

 

Бухоблік

Договірна вартість квартири (ціна продажу) відображається в бухобліку як дохід записом Дт 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» Кт 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів». Водночас, вартість такої квартири за даними обліку (в даному випадку вартість її придбання) списується до витрат записом Дт 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу» Кт 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів».

Таким чином, вважаємо, що підприємство цілком правильно відобразило в обліку продаж квартири за ціною нижче ціни її придбання.

 

Податкові різниці

На необоротні активи, утримувані для продажу, у т.ч. необоротні активи, що входять до групи вибуття, амортизація не нараховується. Відповідно податкові різниці передбачені пп. 138.1 - 138.3 ПКУ не застосовуються.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202526
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025239
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202536
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202532
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529