• Посилання скопійовано

Нарахування зарплати у неприбутковій організації: як облікувати?

Як в бухобліку неприбуткової організації відображаються операції з нарахування заробітної плати, а також нарахування та утримання податків з неї?

Про статус неприбутковості

У першу чергу варто зазначити, що статус неприбутковості не є видом підприємства або організації, а лише є податковим статусом, який передбачає, що організація не є платником податку на прибуток підприємств відповідно до пп. 133.4 ПКУ (пп. 14.1.121 ПКУ).

Таким чином, неприбуткові організації використовують план рахунків, передбачений Наказом №291 та НП(С)БО, як і будь-які інші підприємства, що не мають статусу неприбуткової організації.

 

Загалом про витрати неприбуткової організації

Для відображення в бухобліку інформації про понесені витрати неприбуткові організації можуть використовувати рахунки класу 8 «Витрати по елементах», класу 9 «Витрати діяльності» або одночасно рахунки обох класів.

При визначенні порядку формування інформації про витрати в бухобліку неприбуткові організації застосовують П(С)БО 16.

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені (п. 6 П(С)БО 16).

 

Бухоблік заробітної плати

Для узагальнення інформації про розрахунки за виплатами працівникам, які належать як до облікового, так і до необлікового складу організації, - з оплати праці (за всіма видами заробітної плати, премій, допомог тощо), за не одержані в установлений строк з каси підприємства суми з виплат працівникам, за іншими поточними виплатами передбачено рахунок 66 "Розрахунки за виплатами працівникам".

Зокрема, облік нарахованої заробітної плати ведеться в розрізі таких субрахунків:

  • 661 "Розрахунки за заробітною платою" – відображаються нарахована працівникам підприємства основна та додаткова заробітна плата, премії – тобто нарахування, що належать до фонду оплати праці;
  • 662 "Розрахунки з депонентами" (використовується, якщо заробітна плата виплачується готівкою і працівник своєчасно її не забирає);
  • 663 "Розрахунки за іншими виплатами" - облік розрахунків за виплатами, що не належать до фонду оплати праці, зокрема, допомога щодо часткового безробіття, допомога по тимчасовій непрацездатності (лікарняні, декретні).

Нарахування заробітної плати відображається за кредитом субрахунку 661 (663), а за дебетом відображається її виплата (в т. ч. і в натуральній формі), утримання податків (ПДФО – 18% та ВЗ – 1,5%), інші утримання (аліменти, відшкодування завданих підприємству збитків).

Одночасно з нарахування заробітної плати за кредитом субрахунку 661 (663) здійснюється відображення і витрат у відповідній сумі за дебетом одного з рахунків витрат (наприклад, 92 - для адміністративного персоналу). Одночасно з цим у складі витрат відображається і сума нарахованого ЄСВ на заробітну плату працівника (за ставкою 22% або 8,41%, якщо працівник є особою, яка має інвалідність).

Зокрема, в обліку операції за заробітною платою відображаються такими бухгалтерськими записами:

  • Дт 92 Кт 661 – нараховано заробітну плату адмінперсоналу;
  • Дт 661 Кт 6411 – утримано з заробітної плати суму ПДФО;
  • Дт 661 Кт 6421 – утримано з заробітної плати суму ВЗ;
  • Дт 92 Кт 651 – нараховано ЄСВ на суму заробітної плати адмінперсоналу;
  • Дт 661 Кт 311 – виплачено заробітну плату на картки працівників;
  • Дт 6411 Кт 311 – сплачено ПДФО;
  • Дт 6421 Кт 311 – сплачено військовий збір;
  • Дт 651 Кт 311 – сплачено ЄСВ.

Якщо підприємство планує використовувати рахунки 8-ого класу (зокрема, для отримання більш деталізованої інформації про склад витрат), то операції, пов’язані із нарахуванням заробітної плати, будуть виглядати так:

  • Дт 811 Кт 661 – нараховано заробітну плату за окладом;
  • Дт 812 Кт 661 – нараховано премію;
  • Дт 821 Кт 651 – нараховано ЄСВ на суму заробітної плати.

Утримання ПДФО та ВЗ, виплата заробітної плати і податків у разі застосування 8-ого класу рахунків відображається аналогічно до наведеного вище. Суми на субрахунках 8-ого класу в кінці звітного періоду списуються або на рахунки витрат (зокрема, 92), або відразу на фінансовий результат на субрахунок 791 «Результат операційної діяльності».

***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025252
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 005