• Посилання скопійовано

Внесок до іншого вкладеного капіталу фермерського господарства: як облікувати?

Фізособа - член ФГ (юрособа платника ЄП IV групи) передає малоцінні необоротні матеріальні активи з переходом права власності на них, як внесок до іншого вкладеного капіталу. Який бухоблік та оформлення такої операції?

Документальне оформлення

Перш за все зазначимо, що рішення про здійснення внеску до іншого вкладеного капіталу повинно бути оформлено протоколом зборів учасників такого товариства. Зокрема, в такому рішення зазначається розмір такого внеску, а також у разі, якщо внесок здійснюється майном, зазначається його перелік та погоджену вартість, за якою він вноситься.

 

Бухоблік операції

Згідно з п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Отже, при внесенні необоротних засобів до іншого вкладеного капіталу не призводить до виникнення доходу. При цьому такі необоротні засоби зараховуються на баланс за погодженою засновниками (учасниками) підприємства їх справедливою вартістю з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7 (п. 10 П(С)БО 7).

Оскільки в бухобліку дохід не виникає, то така сума не впливає на розрахунок частки доходу від сільськогосподарського товаровиробництва.

Відповідно до Інструкції №291, для відображення іншого вкладеного засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капіталу, що перевищує статутний капітал, інших внесків тощо, без рішень про зміни розміру статутного капіталу передбачено бухгалтерський субрахунок 422 «Інший вкладений капітал».

Таким чином, на дату прийняття рішення про внесення іншого вкладеного капіталу в обліку здійснюється запис -  Дт 377 Кт 422 на суму погодженого внеску. Передача необоротних засобів оформлюється актом приймання-передачі, а в обліку відображається записом Дт 152 Кт 422.

 

Єдиний податок

Внесок до іншого вкладеного капіталу не є об’єктом оподаткування єдиним податком платника ЄП 4 групи відповідно до пп. 292-1.1 ПКУ.

 

ПДВ

Оскільки внесок майна здійснюється фізособою - неплатником ПДВ, то у підприємства-отримувача жодних податкових наслідків з цього податку не виникає.

 

ПДФО та ВЗ

Щодо фізособи, яка здійснює такий внесок, слід звернути увагу на таке: згідно із пп. 165.1.44 ПКУ  сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юрособи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права, не оподатковується ПДФО та ВЗ.

Але в даній ситуації йдеться про внесок до іншого вкладеного капіталу. Тому тут слід подивитися на домовленість між фізособою та підприємством-отримувачем, що саме фізособа отримує за такий внесок. Якщо передбачається певна компенсація (навіть, у негрошовій формі або у формі отримання певних прав щодо керування таким підприємством), то підприємство стає податковим агентом щодо такого доходу.

Наприклад, якщо прав на управління не буде, але буде право отримувати частину чистого прибутку (дивіденди), то оподаткований дохід виникатиме при розподілу такого прибутку і його виплаті.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518