• Посилання скопійовано

Купівля дебіторської заборгованості клієнта (факторинг): як облікувати?

Як в бухобліку відображаються взаємовідносини підприємства за договором факторингу, який підписаний між фінустановою (банком) з регресом. Які бухгалтерські проведення слід здійснити?

Факторинг є фінансовою послугою і це комплекс кредитно-фінансових операцій з продажу боргових прав одного СГ іншому.

Відповідно до ст. 1077 ЦКУ за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Сторонами у договорі факторингу є фактор і клієнт. Клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності. Фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції.

Основні моменти факторингу такі (додатково див. ст. 1077-1086 ЦКУ):

1) Потрібно укласти договір факторингу.
Наявна вимога вважається переданою з дати набрання чинності договором факторингу. Майбутня вимога вважається переданою фактору з дня виникнення права вимоги до боржника. Якщо передання права грошової вимоги обумовлене певною подією, воно вважається переданим з моменту настання цієї події. У цих випадках додаткове оформлення відступлення права грошової вимоги не вимагається.

2) Потрібно оформити і передати фактору обов'язкові документи, пов'язані з правом вимоги боргу:

  • документи, які підтверджують первинну заборгованість боржника перед клієнтом (накладні на відвантаження товару, акти виконаних робіт тощо). У цьому разі слід надати копії таких документів, засвідчені печаткою клієнта;
  • документи, які підтверджують дату настання певної події, з якою настане право вимоги до боржника (при майбутній вимозі).

3) Повідомити боржника про заміну кредитора.
Повідомлення про заміну кредитора може бути як від клієнта, так і від фактора. Але слід попередити боржника про відступлення права вимоги боргу, надіслати також нові реквізити, за якими той повинен погашати заборгованість. За відсутності письмового підтвердження переходу права вимоги заборгованості від клієнта до фактора боржник має право виконати свої зобов'язання перед клієнтом.

4) Фактор компенсує клієнту вартість відступленого права, ця компенсація може бути меншою від суми відступленого права грошової вимоги. Зазначена послуга за договором надається фактором клієнту за плату, розмір якої визначається договором.

Факторинг є різновидом кредитних операцій. Відповідно до ст. 49 Закону №2121 - це придбання права вимоги на виконання зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог та прийом платежів.

Факторинг з регресом згідно з ст. 1084 ЦКУ - це фінансування клієнта під відступлення прав грошової вимоги до третьої особи – боржника. У разі, якщо боржник не виконає зобов’язання у встановлений за договором строк, фактор має право повернути право грошової вимоги клієнту, а також відшкодувати суму фінансування та комісії за надане факторингове обслуговування. Це означає, що банк прописує у договорі факторингу, що клієнт поручається за виконання зобов’язань боржником. Право регресу до клієнта - це зворотній факторинг.

Отже, за таких умов клієнт продає, а банк придбаває дебіторську заборгованість клієнта і, як правило, надає додаткові послуги за цією операцією. Обов’язково у договорі вказується умови оплати дебіторської заборгованості: на визначену дату або передоплату.

Вартість факторингових послуг може враховувати:

  • відсотки, які клієнт платить за фінансові ресурси, які надає фактор;
  • факторингову комісію за послуги, яка передбачає прийняття ризику невиконання грошової вимоги.

Відповідно до пп. 196.1.5 ПКУ, якщо об’єктом факторингових операцій є, зокрема, валютні цінност,і то такі операції не є об’єктом оподаткування ПДВ. В іншому випадку, якщо об’єктом факторингових операцій є об’єкти відмінні від зазначених у пп. 196.1.5 ПКУ, то факторингові операції є об’єктом оподаткування ПДВ.

Отже, якщо клієнт — платник ПДВ продає за гроші боргові вимоги (предметом яких є грошовий борг), укладаючи договір факторингу, то така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ.

ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у разі здійснення факторингових операцій. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

 

Приклад. Підприємство «А» відвантажило товар підприємству «Б» на суму 360 000 грн (у т. ч. ПДВ 60 000,00 грн). Підприємство «А» вирішило укласти договір факторингу з банком.

- фактор (банк) укладає договір факторингу на таких умовах:

- фактор передає підприємству «А» кошти, які компенсують вартість дебіторської заборгованості у сумі 290 000 грн;

- вартість послуг факторингу становить 5% суми фінансування (14 500 грн без ПДВ).

 

Відображення операцій факторингу в обліку клієнта 

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1.

Реалізовано товар підприємству «Б»

361

702

360000,00

2.

Нараховано зобов'язання з ПДВ

702

641

60000,00

3.

Відображено собівартість реалізованого товару (умовно)

902

281

150000,00

4.

Продано права вимоги боргу за договором факторингу, без ПДВ

377/фактор

69

290000,00

5.

Списано заборгованість

949

361

360000,00

6.

Отримано компенсацію від фактора

69
311

712
377/фактор

290000,00

7.

Нараховано та сплачено послуги фактора

952
377/фактор

377/фактор
311

14500,00
14500,00

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на страхування КАСКО та ОСЦПВ: як облікувати?
    ТОВ уклало договори страхування КАСКО та ОСЦПВ. На підставі яких первинних документів можна віднести на витрати страхові платежі по КАСКО і ОСЦПВ?
    Сьогодні 17:54
  • Нестача пального: нюанси обліку та оподаткування
    У водія під час рейсу в Німеччині було викрадено дизпаливо (бак зламано). Частина пального була заправлена в Європі, частина – в Україні. Подія сталася 26.04.2025 р., пояснення водій надав 05.05.2025 р. Як і коли нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ? Як списати нестачу з позабалансового рахунку, якщо поліцію не викликали і винна особа не встановлена?
    Сьогодні 16:1110
  • Визначення категорії підприємства за балансовою вартістю активів та курсом євро
    Як правильно визначити балансову вартість активів для віднесення підприємства до певної категорії (мікро-, мале, середнє, велике) згідно з українським законодавством? Які саме рядки Балансу слід враховувати? Який курс євро: на дату балансу чи середньорічний – необхідно використовувати для перерахунку показників, виражених в євро?
    Сьогодні 14:3042
  • Заміна запчастини на ОЗ: як відобразити в бухобліку?
    ТОВ ремонтує замортизоване обладнання (первісна вартість - 10000,00 грн), зокрема, проводить заміну насадки (вартість - 57000,00 грн), яка дозволить працювати активу знову. Як відобразити в обліку дану операцію та оформити документально?
    Сьогодні 09:11245
  • Частка продукції незначна в загальному обсягу виробництва: нюанси обліку ЗВВ
    ТОВ (загальна система, платник ПДВ) планує відкрити АЗС, де окрім продажу пального та продуктів харчування, буде здійснюватися виробництво хот-догів та чаю. Питома вага доходу від цього виробництва прогнозується незначною. Чи може керівник прийняти рішення не проводити розподіл загальновиробничих витрат (ЗВВ) для калькуляції собівартості хот-догів та чаю, а одразу відносити ці витрати на витрати на збут?
    Сьогодні 08:56462