Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Придбання автомобіля в лізинг: нюанси обліку та оподаткування

Підприємство придбало автомобіль в лізинг. Як обліковувати таку операцію та які податкові наслідки?

Бухоблік придбання авто в лізинг

Щодо питань обліку майна, яке було отримано у фінансовий лізинг (оренду), необхідно керуватися П(С)БО 14. Зокрема, згідно з п. 5 П(С)БО 14 об'єкт фінлізингу слід відображати як ОЗ через капітальні інвестиції (дебет субрахунка 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів») і як довгострокові зобов'язання (кредит субрахунка 531 «Зобов'язання з фінансової оренди»).

Фінансові витрати лізингоодержувача (винагорода лізингодавцю, відсотки за договором лізингу) відображають у сумі, яка відноситься до звітного періоду. У момент нарахування виникає поточне зобов'язання (кредит субрахунка 685 «Розрахунки з іншими кредиторами») на суму лізингового платежу за відповідний період. Така сума відсотків за поточний період відноситься до витрат поточного періоду за дебетом субрахунка 952 «Інші фінансові витрати» (винагороди лізингодавцю, відсотків тощо).

Далі на кожну дату балансу частину довгострокової заборгованості, термін погашення якої припадає на наступні 12 місяців, переводять до складу поточної (Дт 531 Кт 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в національній валюті»).

Погашення заборгованості відображають записом: Дт 611 Кт 311. 

Збір до ПФ та платіж за реєстрацію автомобіля відносять на первісну вартість автомобіля (Дт 152 Кт 631), а ось витрати в сумі страхових платежів відносять на витрати звітного періоду поступово протягом строку страхування (Дт 39 Кт 631 та Дт  23, 91-94 (відповідно до того, як такий автомобіль використовується) Кт 39).

Після введення авто в експлуатацію орендар нараховує амортизацію протягом періоду очікуваного використання активу.

 

ПДВ

Датою збільшення податкового кредиту лізингоодержувача для операцій фінлізингу є дата фактичного отримання об’єкта (п. 198.2 ПКУ) на підставі отриманої та відповідним чином зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної від орендодавця.

Податковий кредит нараховується бухгалтерським записом: Дт 641/ПДВ Кт 631/531.

 

Податок на прибуток

Сума нарахованої амортизації автомобіля відноситься до витрат поточного періоду. При цьому, якщо підприємство застосовує податкові різниці, то необхідно зважати на таке:

  • Фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних П(С)БО або МСФЗ;
  • Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ПКУ.

Зверніть увагу! Якщо за П(С)БО підприємство самостійно визначає строк корисного використання авто і, відповідно, строк його амортизації, то за п. 138.3 ПКУ мінімальний строк корисного використання автомобіля – 5 років.

 

Повідомлення за ф. №20-ОПП

У разі придбання (оренди) юрособою транспортного засобу для своїх господарських потреб або потреб відокремленого підрозділу (філії) необхідно подати повідомлення за ф. №20-ОПП  протягом 10 робочих днів після придбання (оформлення договору оренди) за основним місцем обліку такої юрособи. З прикладами заповнення №20-ОПП можна ознайомитися тут>> 

 

Транспортний податок

У разі, якщо придбавався легковий автомобіль, у підприємства може виникнути обов'язок щодо сплати транспортного податку. Згідно з пп. 267.2.1 ПКУ об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

При цьому, таку середньоринкову вартість підприємство не визначає самостійно, а використовує дані, які розміщено на сайті Мінекономрозвитку>> 

Детальніше це питання ми розглядали тут>> 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Автотранспорт , ПДВ , Податок на прибуток , Облік , Транспортні засоби , Лізинг , Транспортний податок

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі