• Посилання скопійовано

Придбання несправної техніки з метою подальшої реалізації її як металобрухт

ТОВ на торгах придбало лот у вигляді несправного бульдозеру. Несправність була прописана в договорі купівлі-продажу між ТОВ та біржею. Наразі його оприбуткували як запаси на 209 рахунок. Як правильно провести реалізацію цього бульдозеру як металобрухт?

Відповідно до ст. 1 Закону №619, металобрухт  - це непридатні для прямого використання вироби або частини  виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні  або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, які мають  непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх  сплавів.

Зверніть увагу, що придбати металобрухт як такий звичайне підприємство не може, тому в цій статті ми цю операцію не розглядаємо. Операції з заготівлі, переробки, металургійної переробки брухту чорних і кольорових металів провадять лише спеціалізовані або спеціалізовані металургійні переробні підприємства (а також їх приймальні пункти).  Проте у разі отримання металобрухту у процесі виробництва суб'єкт господарювання не здійснює вищезгаданих операцій.

У даному випадку підприємство придбало не металобрухт як такий, а бульдозер, хоча й несправний. Оскільки такий бульдозер не планується використовувати як основний засіб, його потрібно оприбуткувати як запаси, що і було зроблено – бульдозер оприбутковано на субрахунок 209 «Інші матеріали». Після цього бульдозер може бути розібрано на окремі вироби, частина яких відповідатиме поняттю «промисловий металобрухт».  

Промисловий металобрухт — це непридатні для прямого використання в промисловості та інших галузях економіки вироби або частини цих виробів, які містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, і які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів (ст. 1 Закону №619).

Згідно зі ст. 4 Закону №619, приймання промислового брухту спеціалізованими підприємствами від юридичних осіб оформляють актом приймання із зазначенням найменування юридичної особи, кількості та джерел походження металобрухту. 

 

Документальне підтвердження

Згідно з п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Розбирання бульдозера може бути оформлене актом довільної форми, а оприбуткування металобрухту - накладною-вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів, типова форма №М-11 або актом комісії (визначається самостійно підприємством). Так само оформлюється і перекласифікація бульзодера у металобрухт, без його фактичного розбирання – актом та прибутковим документом, у якому фіксується кількість металобрухту та види металів, що входять до нього.

 

Бухоблік

У даному випадку, коли придбаний бульдозер первісно був зарахований на субрахунок 209 за купівельною вартістю,  достатньо лише зробити записи в аналітичному обліку за субрахунком 209:

  • Дт 209, субконто «металобрухт», за вагою фактично отриманого металобрухту після розбирання бульдозера, який оцінюється в розмірі купівельної вартості цього бульдозера без ПДВ (п. 9 П(С)БО 9);
  • Кт 209, субконто «бульдозер», в кількості – одна одиниця, на суму купівельної вартості бульдозера без ПДВ. 

У разі продажу металобрухту потрібно буде зробити проведення:

  • Дт 943 Кт 209 – на вартість реалізованого металобрухту;
  • Дт 36 Кт 712 – нарахований дохід від реалізації металобрухту як інших оборотних активів. 

 

ПДВ

При оприбуткуванні металобрухту у результаті розбирання бульдозера не потрібно нараховувати ПДВ.

При продажу оприбутковуваного металобрухту слід пам’ятати, що згідно з п. 23 підрозд. 2 розд. XX ПКУ до 01.01.2019 року продовжено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема, операції з імпорту, тимчасово, до 01.01.2019 р., звільняються від обкладення ПДВ, затверджено постановою КМУ №15

Втім, не забуваймо, що й на звільнені операції слід скласти та зареєструвати ПН (п. 17 Порядку №1307). Про те, як скласти таку ПН на звільнені операції, більш докладно читайте тут. Нагадуємо, що цей порядок діятиме до 01.12.2018 р., а з 1 грудня 2018 року податкові накладні та розрахунки коригування необхідно буде складати за новими формами. Про нові форми ПН та РК читайте тут>> 

Не потрібно здійснювати і перерахунок ПК з ПДВ за правилами ст. 199 ПКУ, яка зобов'язує розподіляти вхідний ПДВ, пов'язаний з первинним придбанням металу (в даному випадку - це оподатковувана операція з придбання бульдозера, за якою є право на податковий кредит з ПДВ), між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями. Адже згідно з абз. 3 п. 199.6 ПКУ ПК з ПДВ не зменшується у разі постачання платником податків відходів і брухту чорних металів, що утворилися в результаті розбирання (демонтажу) ліквідованих основних засобів та інших подібних операцій.

 

Податок на прибуток

Нормами ПКУ не передбачено різниць, пов'язаних з реалізацією металобрухту, тому коригувань під час здійснення такої операції проводити не потрібно. Тож, об’єктом оподаткування з податку на прибуток щодо такої операції буде відповідний бухгалтерський фінрезультат.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    Сьогодні 16:096
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202560
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025128
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202531
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250