• Посилання скопійовано

Особливості визнання податкового кредиту з ПДВ за накладною з помилкою у даті складання

Постачальник склав податкову накладну пізніше, ніж виникла перша подія. Як у такому разі бути покупцю з податковим кредитом, який мав би визначатися за такою накладною?

Відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; 

б) дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Тож, якщо першою подією була оплата за оренду, то податкові зобов’язання з ПДВ виникли у орендодавця на дату такої отримання такої оплати. Отже, на таку дату має бути складена податкова накладна. Ця податкова накладна має бути зареєстрована у ЄРПН протягом 15 к. д. за датою її складання. 

Оскільки орендодавець склав ПН не за датою отримання оплати, а пізніше, він порушив правило складання ПН в частині її дати (складання і виникнення податкових зобов’язань). Але з 01.01.2016 року ПН, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту (п. 201.10 ПКУ). Оскільки дати помилкової ПН та ПН, яка мала б бути складена за першою подією, відноситься до одного періоду, то вважаємо, що за такою ПН орендарю можна визначати податковий кредит.

Що буде далі? Орендодавець в майбутньому може виправити цю помилку шляхом складання нової ПН або обнулити помилкову ПН шляхом складання розрахунку коригування (РК) та виписати нову правильну ПН. Адже податківці у своїх роз’ясненнях від 17.02.2015 р. №5292/7/99-99-19-03-02-17  наполягають на забороні складання РК до такої ПН. Такий висновок вони роблять на підставі норм п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №957 (далі – Порядок №957). У ньому вказано, що помилка, допущена в номері чи даті ПН, не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування. 

Отже, якщо орендодавець складе нову ПН з правильними реквізитами (без складання РК для обнулювання помилкової ПН) та зареєструє її у ЄРПН, то орендар має право не подавати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за січень 2016 року на зменшення ПК, оскільки він мав права на податковий кредит за помилковою ПН. Водночас він не має право включити суму ПДВ до податкового кредиту за новою ПН до декларації з ПДВ за звітний період, в якому її зареєстровано, оскільки вже скористався правом на ПК за операцією, на яку її складено, раніше (за ПН, складеною з помилками).

Якщо орендодавець складе РК для обнулювання помилкової ПН, а потім нову ПН з правильними реквізитами  та зареєструє її у ЄРПН (але строк реєстрації орендодавцем буде порушено, оскільки 15 к. д. з дати складання вже минув), то орендарю доведеться реєструвати РК у ЄРПН та показати таку інформацію (зменшення ПК з ПДВ) у додатку 1 до декларації з ПДВ за звітний період виправлення помилки. Відповідно, ПК з ПДВ такий орендар отримає й за такою новою ПН – у місяці її реєстрації в ЄРПН. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20246
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024481
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248