• Посилання скопійовано

Як виправити завищення податку на землю?

Підприємство самостійно виявило завищення податку на землю у деклараціях за 2016 – 2017 рр. Завищена сума податку на землю вплинула на показник фінрезультату, внаслідок чого занизили податок на прибуток. Чи потрібно виправляти цю ситуацію?

Ситуація, що описана у запитанні, полягає у такому:

  • оскільки зменшилася вартість землі, то зменшується і сума податку на землю за 2016 -2017 рр. Тобто щодо податку на землю завищено податкові зобов'язання за 2016 та 2017 рр.
  • якщо сума податку на землю була включена до фінрезультату з метою оподаткування у 2016 р., то зменшення такої суми означає, що був занижений фінрезультат за 2016 р. Строк подання декларації з податку на прибуток за 2017 р. ще не настав, а отже, про заниження фінрезультату у 2017 році поки що не йдеться. Отже, щодо податку на прибуток має місце заниження податкового зобов'язання за 2016 р. 

 

Відповідь:

Відповідно до п. 50.1 ПКУ платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3%  від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Нагадаємо, що під час проведення документальних планових та позапланових перевірок подавати уточнюючі розрахунки не дозволяється – п. 50.2 ПКУ.

Отже, виправляти завищені показники грошового зобов'язання ПКУ не вимагається – платник податків не зобов'язаний це робити. 

У даній ситуації підприємство зобов'язане виправити показники декларації з податку на прибуток за 2016 р., зобов'язання з якого було занижено. На нашу думку, разом з цим потрібно буде і виправити показники декларації з податку на землю за 2016 р., щоб правильна сума податку на землю була підтверджена документально. 

Якщо не зробити виправлення у декларації з податку на прибуток за 2016 р., це заниження можуть виявити податківці під час перевірки, і тоді штрафні санкції будуть визначатися за п. 120.2 ПКУ та п. 123.1 ПКУ.

Після виправлення декларації з податку на землю за 2017 р. підприємство зможе правильно скласти декларацію з податку на прибуток за 2017 р. Якщо не зробити виправлення у декларації з податку на землю за 2017 р., а декларацію з податку на прибуток за 2017 р. скласти з урахуванням правильної суми податку на землю, буде порушення норм ст. 44 ПКУ. Але штрафних санкцій саме за це порушення не передбачено.

Також при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків, слід нарахувати пеню. Нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.

На суми грошового зобов’язання, визначеного пп. 129.1.3 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день. У разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до ст. 50 ПКУ пеня, передбачена ст. 129 ПКУ, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ.

Більш докладно про уточнення показників декларації з податку на землю читайте тут, а також тут>>

Про виправлення декларації з податку на прибуток – читайте тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Як виправити помилку в фінансовій звітності та декларації з податку на прибуток?
    ТОВ - материнська компанія облік інвестицій веде за методом участі в капіталі. Протягом 2013-2024 рр. компанія не відображала збільшення вартості інвестиції, відповідно було занижено доходи. ТОВ-"малодохідник" не коригує фінрезультат. Чи потрібно подавати уточнюючу фінзвітність? Як провести виправлення декларації з податку на прибуток? Чи потрібно застосовувати коригування за пп. 140.4.1 ПКУ?
    08.07.202595
  • Штраф через затримку завантаження товару: наслідки з податку на прибуток
    Юрособа – платник податку на прибуток займається наданням експедиційних послуг. Перевізник виставив юрособі рахунок на перевезення вантажу і претензію за затримку завантаження на суму 10 000,00 грн. Своєю чергою, юрособа «дзеркально» перевиставила цю претензію замовнику на 10 000,00 грн. Як враховуються такі операції при обчисленні податку на прибуток?
    07.07.2025442
  • Коригування фінрезультату при наданні фіндопомоги
    Підприємство - платник податку на прибуток, надає безповоротну фінансову допомогу ФОПу на загальній системі, ФОП на ІІ групі ЄП, ТОВ на ІІІ групі єдиного податку. У яких із перелічених випадків потрібно збільшувати фінансовий результат до оподаткування та відображати коригуючу різницю в Додатку РІ?
    07.07.2025587
  • Сплата авансу з податку на прибуток за АЗС у місяці, в якому до ЄР внесено інформацію про надання відповідної ліцензії
    Платник податку вважається платником авансових внесків з податку на прибуток підприємств за місце роздрібної торгівлі пальним, починаючи з місяця наступного за місяцем внесення такого місця роздрібної торгівлі пальним (АЗС) до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального
    04.07.202512
  • Розподіл часток статутного капіталу між трьома учасниками
    Був розподіл часток статутного капіталу між 3 учасниками (раніше був єдиний засновник). Як оформити нарахування та виплату дивідендів між учасниками документально та у бухобліку і як бути з залишком за попередні роки
    04.07.202527