• Посилання скопійовано

Податок на репатріацію: порядок сплати

ТОВ (загальна система оподаткування) сплачує польській компанії за послуги системного адміністрування, оренду серверів, консультації з питань інформатизації. Чи виникає обов’язок сплати податку на репатріацію та який порядок його сплати?

Відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ. Сам перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, теж визначено у пп. 141.4.1 ПКУ.

Зокрема у частині «й» пп. 141.4.1 ПКУ зазначаються інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.

Також, до таких доходів у частині «ґ» відноситься лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди. 

Податок на прибуток (так званий «податок на репатріацію») в такому випадку сплачується за рахунок доходів нерезидента, особою, що здійснює виплату такого доходу. Сплата податку до бюджету відбувається під час виплати такого доходу, тому, як роз’яснюють податківці, якщо дохід виплачується в іноземній валюті, сума доходів, з якої утримується та сплачується податок, визначається виходячи з офіційного курсу НБУ на дату виплати таких доходів. 

Ставка податку на прибуток для доходів нерезидентів, встановлена ПКУ (в даному випадку 15%), застосовується за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. 

Порядок застосування міжнародних договорів передбачено ст. 103 ПКУ. Також: 

  • рекомендації податківців щодо астосування положень конвенцій (угод) про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна (капіталу) ви можете прочитати тут>>>
  • Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів між Україною та Польщею ви можете знайти тут>>> 
  • порядок оформлення довідки, яка підтверджує статус резидента Польщі, ми розглядали тут>>> 

Наприклад, дохід у вигляді орендної плати за приміщення оподатковується згідно із ст. 6 Конвенції. За нею, доходи,  що  одержуються резидентом Польщі від нерухомого майна,   яке  знаходиться  в  Україні, можуть оподатковуватись в Україні. А як роз’яснюють податківці в зазначених вище рекомендаціях, ця норма означає, що пріоритетне та необмежене право оподаткування доходу від нерухомого майна має держава, в якій розташоване це майно. Слово "можуть" не означає, що платник має право вибору країни, в якій він буде сплачувати податок. Ці слова відносяться до права держави (в цьому випадку, України) оподатковувати зазначений доход відповідно до свого податкового законодавства.  Тому, якщо орендоване приміщення знаходиться в Україні, податок на прибуток з орендної плати доведеться сплатити згідно із українським законодавством.  Якщо ж орендоване приміщення знаходиться у Польщі, то податок на прибуток з орендної плати сплачується у Польщі (орендодавцем-нерезидентом самостійно). 

Щодо послуг системного адміністрування та послуг консультування з питань інформатизації, то вони оподатковуватимуться згідно із ст. 14 Конвенції. За нею дохІд,  що одержується резидентом Польщі щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в Польщі,  за винятком  випадку,  коли він   володіє   регулярно   доступною  постійною  базою  в  Україні з метою  проведення  цієї  діяльності.  Якщо  у нього  є така постійна база,  дохід може оподатковуватись Україні,  але тільки стосовно  доходу,  що  приписується  до  цієї постійної бази.  

Інформацію про виплачені доходи нерезидентам, суми утриманого з них податку та застосовану для оподаткування ставку резиденти зазначають у додатку ПН до декларації з податку на прибуток підприємства та відповідно й у рядку 23 ПН самої декларації. При цьому податківці наполягають на тому, що у такий додаток слід подавати і у випадку, якщо доходи, які виплачуються нерезиденту, звільнені від оподаткування в Україні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202452
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485