Відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ. Сам перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, теж визначено у пп. 141.4.1 ПКУ.
Зокрема у частині «й» пп. 141.4.1 ПКУ зазначаються інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.
Також, до таких доходів у частині «ґ» відноситься лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди.
Податок на прибуток (так званий «податок на репатріацію») в такому випадку сплачується за рахунок доходів нерезидента, особою, що здійснює виплату такого доходу. Сплата податку до бюджету відбувається під час виплати такого доходу, тому, як роз’яснюють податківці, якщо дохід виплачується в іноземній валюті, сума доходів, з якої утримується та сплачується податок, визначається виходячи з офіційного курсу НБУ на дату виплати таких доходів.
Ставка податку на прибуток для доходів нерезидентів, встановлена ПКУ (в даному випадку 15%), застосовується за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Порядок застосування міжнародних договорів передбачено ст. 103 ПКУ. Також:
- рекомендації податківців щодо астосування положень конвенцій (угод) про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна (капіталу) ви можете прочитати тут>>>
- Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів між Україною та Польщею ви можете знайти тут>>>
- порядок оформлення довідки, яка підтверджує статус резидента Польщі, ми розглядали тут>>>
Наприклад, дохід у вигляді орендної плати за приміщення оподатковується згідно із ст. 6 Конвенції. За нею, доходи, що одержуються резидентом Польщі від нерухомого майна, яке знаходиться в Україні, можуть оподатковуватись в Україні. А як роз’яснюють податківці в зазначених вище рекомендаціях, ця норма означає, що пріоритетне та необмежене право оподаткування доходу від нерухомого майна має держава, в якій розташоване це майно. Слово "можуть" не означає, що платник має право вибору країни, в якій він буде сплачувати податок. Ці слова відносяться до права держави (в цьому випадку, України) оподатковувати зазначений доход відповідно до свого податкового законодавства. Тому, якщо орендоване приміщення знаходиться в Україні, податок на прибуток з орендної плати доведеться сплатити згідно із українським законодавством. Якщо ж орендоване приміщення знаходиться у Польщі, то податок на прибуток з орендної плати сплачується у Польщі (орендодавцем-нерезидентом самостійно).
Щодо послуг системного адміністрування та послуг консультування з питань інформатизації, то вони оподатковуватимуться згідно із ст. 14 Конвенції. За нею дохІд, що одержується резидентом Польщі щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в Польщі, за винятком випадку, коли він володіє регулярно доступною постійною базою в Україні з метою проведення цієї діяльності. Якщо у нього є така постійна база, дохід може оподатковуватись Україні, але тільки стосовно доходу, що приписується до цієї постійної бази.
Інформацію про виплачені доходи нерезидентам, суми утриманого з них податку та застосовану для оподаткування ставку резиденти зазначають у додатку ПН до декларації з податку на прибуток підприємства та відповідно й у рядку 23 ПН самої декларації. При цьому податківці наполягають на тому, що у такий додаток слід подавати і у випадку, якщо доходи, які виплачуються нерезиденту, звільнені від оподаткування в Україні.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити