• Посилання скопійовано

Вплив дивідендів на об’єкт оподаткування податком на прибуток

Чи враховуються у складі витрат для визначення податку на прибуток суми нарахованих та виплачених дивідендів за поточний рік? Як відображається операція нарахування дивідендів у фінансовій звітності суб’єкта малого підприємництва?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Згідно з визначенням наведеним у п.4 П(С)БО 15, дивіденди - частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.

В свою чергу відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ, дивіденди - платіж, що здійснюється юрособою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юрособою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Чистий прибуток (збиток) визначається як різниця фінрезультату до оподаткуванню і визначеної суми податку на прибуток. Отже, дивіденди розраховуються вже після оподаткування податком на прибуток і відповідно не впливають на його визначення.

В бухобліку нарахування дивідендів відображається бухгалтерськими проведеннями Дт 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» Кт 671 «розрахунки за нарахованими дивідендами» з одночасним проведенням Дт 441 Кт 443. Відповідно виплата дивідендів відображається за дебетом рахунку 671.

 

Фінансова звітність

У п. 2 та 3 П(С)БО 25 зазначається, що у балансі відображаються активи, зобов'язання та власний капітал. Підсумок активів балансу повинен дорівнювати сумі зобов'язань та власного капіталу. Відповідно розподіл прибутку з метою виплати дивідендів відображається зменшенням рядка нерозподіленого прибутку (збитку) з відповідним збільшенням рядка із сумою заборгованості перед засновниками, якщо дивіденди протягом звітного періоду не були виплачені. Це рядок 1690 фінзвітності малого підприємництва «Інші поточні зобов’язання».

Виплата дивідендів впливає на зменшення статті грошових коштів (або статті запасів, основних засобів та інших активів, якщо ними виплачувались дивіденди) та зменшення заборгованості перед засновниками.

У звіті про фінансові результати наводиться інформація про доходи, витрати, прибутки і збитки від діяльності підприємства за звітний період. А оскільки дивіденди – це вже розподіл чистого прибутку – відповідно у цьому звіті вони не відображаються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»