• Посилання скопійовано

Податок на прибуток у постійних представництв нерезидентів

Як визначаються доходи в обліку представництва нерезидента: 1) на повну суму цільового фінансування при зарахуванні коштів на поточний рахунок представництва нерезидента; 2) на суму понесених витратах у звітному періоді. Як обліковується резерв за невикористаними відпустками? Чи визнаються доходи на суму резервів?

ЗапитанняЯким чином визначаються доходи в обліку представництва нерезидента: 1) на повну суму цільового фінансування при зарахуванні коштів на поточний рахунок представництва нерезидента; 2) на суму понесених витратах у звітному періоді? У цьому випадку доходи визнаються на повну суму витрат відображених на рахунку 9 класу, чи тільки оплачені? Як обліковується резерв за невикористаними відпустками? Чи визнаються доходи на суму резервів?

Відповідь:

До початку господарської діяльності постійне представництво за своїм місцезнаходженням зобов’язано стати на облік в контролюючому органі. Постановка на облік (реєстрація платником податку на прибуток) постійного представництва здійснюється згідно з Порядком №1588. З моменту взяття на облік постійне представництво нерезидента вважається зареєстрованим платником податку на прибуток.

Відповідно до пп. 133.2.2 ПКУ постійні представництва нерезидентів (визначення терміну див. у пп. 14.1.193 ПКУ), які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників, є платниками податку на прибуток.

Суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку, це передбачено пп. 141.4.7 ПКУ. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

Довідково! Окремий баланс фінансово-господарської діяльності - це баланс доходів (які постійне представництво отримало б від провадження своєї діяльності незалежно від нерезидента), відокремлених від загальної суми доходів нерезидента на підставі відповідного розрахунку, та витрат, понесених безпосередньо постійним представництвом. Об’єкт оподаткування для обчислення податку на прибуток нерезидента, що провадить діяльність на території України через постійне представництво, визначається як різниця між відокремленими доходами постійного представництва та понесеними постійним представництвом витратами (п. 2 р. ІІ Порядку №544).

У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.

Сума податку на прибуток розраховується постійним представництвом:

1) у декларації з прибутку, якщо суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку (форма звітності затверджена Наказом від 20.10.2015 р. №897). Постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента. Відповідно до п. 46.2 ПКУ постійне представництво, як платник податку на прибуток разом із звітністю з податку на прибуток подає фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації;

2) у Розрахунку 1, якщо складається окремий баланс фінансово-господарської діяльності (форма розрахунку затверджена Наказом від 13.06.2016 р. № 544).

3) у Розрахунку 2 визначається як різниця між доходом та витратами шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 (форма розрахунку затверджена Порядком № 544).

Зазначимо: якщо представництво звітується за декларацією (тобто, використовується перший варіант), і визначає фінансовий результат до оподаткування за П(С)БО, слід звернути на наступне.

Для визначення доходу слід враховувати П(С)БО 15, зокрема у випадку цільового фінансування п. 16-19. Слід зауважити, що порядок визнання доходу у випадку отримання цільового фінансування залежить від мети отримання. Тому, факт отримання коштів на поточний рахунок, ще не означає визнання доходу.

Якщо мова у запитанні іде про компенсацію витрат, то згідно з п. 19 П(С)БО 15 цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство, та фінансування для надання підтримки підприємству без установлення умов його витрачання на виконання у майбутньому певних заходів визнаються дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу. А дата витрат у бухобліку визначається згідно з п. 7 П(С)БО 16. І така дата не залежить від факту оплати понесених витрат.

Що стосується резервів, то зазначаємо наступне. Якщо створюються забезпечення для відшкодування майбутніх операційних витрат на виплату відпусток працівникам (субрахунок 471 «Забезпечення виплат відпусток»), то суми створених забезпечень визнаються витратами відповідно до п. 13 П(С)БО 11. Суми створених забезпечень відображаються за дебетом рахунків обліку витрат на оплату праці (23, 91 – 94).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485