• Посилання скопійовано

Коригування фінансового результату

Чи підлягає коригуванню фінансовий результат до оподаткування за результатами кварталу, півріччя, дев’ять місяців у разі, якщо операція є контрольованою за результатами календарного року?

Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НПБО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ цього Кодексу.

До податкових різниць, які коригують фінансовий результат до оподаткування, належать, зокрема, різниці, що виникають за операціями з нерезидентами з придбання (продажу) товарів, робіт, послуг.

Так, згідно з пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 % вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім зазначених у п. 140.2 та пп. 140.5.5 цього пункту, та операцій, які визнані контрольованими відповідно до ст. 39 Кодексу), придбаних у нерезидентів (у тому числі нерезидентів — пов’язаних осіб), що зареєстровані у державах (на територіях), зазначених у пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.

Вимоги цього підпункту можуть не застосовуватися платником податку, якщо операція є контрольованою та сума таких витрат відповідає рівню звичайних цін, що обґрунтовано у Звіті про контрольовані операції (далі — КО) та відповідній документації, що подається згідно зі ст. 39 Податкового кодексу; або операція не є контро­льованою та сума таких витрат підтверджується платником податків за правилами звичайних цін відповідно до процедури, встановленої цієїю статтею Кодексу, але без подання Звіту про КО.

Для цілей нарахування податку на прибуток підприємств КО є господарські операції, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік (пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу).

Для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням (далі — ТЦ) звітним періодом є календарний рік (пп. 39.4.1 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу).

Підпунктом 39.4.2 цього пункту визначено, що платники податків, обсяг КО яких з одним контрагентом перевищує 5 млн грн (без урахування податку на додану вартість), зобов’язані подавати Звіт про КО до 1 травня року, що настає за звітним.

Платники податків, що здійснюють КО, повинні вести та зберігати документацію щодо ТЦ (пп. 39.4.3 п. 39.4 ст. 39 Кодексу).

Водночас надавати документацію щодо ТЦ контролюючому органу платники зобов’язані на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, який надсилається не раніше 1 травня року, що настає за календарним роком, у якому таку контрольовану операцію (операції) було здійснено (підпункти 39.4.4, 39.4.5 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу).

Таким чином, оскільки вартісні критерії КО встановлено в розрахунку на рік і звітним періодом для подання Звіту про КО є календарний рік, то рішення про незбільшення фінансового результату відповідно до пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу приймається платником податків, який здійснював такі операції, лише за підсумками відповідного податкового (звітного) року, в якому зазначені операції було здійснено.

Отже, враховуючи, що вимоги цього підпункту можуть не застосовуватися платником податку, якщо операція є контрольованою та сума витрат відповідає рівню звичайних цін, що обґрунтовано у Звіті про КО та відповідній документації, яка подається згідно зі ст. 39 Податкового кодексу, податковий конт­роль за дотриманням платниками пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Кодексу має здійснюватись з урахуванням строків подання Звіту про КО та процедури надання документації щодо ТЦ, визначеної п. 39.4 ст. 39 цього Кодексу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202453
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202451
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202448
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485