• Посилання скопійовано

Неправильно визначено первісну вартість проданого товару: як виправити помилку?

В червні 2015 р. за ВМД оприбутковано товар, помилково було проведено мито в 1с на 1000 більше, ніж за ВМД. Товар частково проданий. Помилку виявили в серпні 2016 р. Яким чином можна виправити ситуацію?

Згідно з п. 8 П(С)БО 9 «Запаси» у бухобліку будь-які придбані запаси відображаються за первісною вартістю.

Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:

1) суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків - це фактурна вартість товарів, зазначена в рахунку-фактурі (інвойсі);

2) суми ввізного мита - наводиться у митній декларації;

3) суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству/установі;

4) транспортно-заготівельні витрати;

5) інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства/установи на доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів.

Таким чином, оприбуткувавши запаси із неправильно визначеною сумою ввізного мита (сума мита більша в обліку, ніж згідно з ВМД), підприємство завищило первісну вартість всього товару.

Для правильного відображення первісної вартості товару, а також й собівартості реалізованого товару у разі їх продажу, слід виправити таку помилку, яка вплинула як на фінрезультат у 2015 р., так і в 2016 р..

 

Виправлення помилки за 2015 рік

Усі помилки, допущені у бухгалтерському обліку і, як наслідок, у фінансовій звітності, можна розподілити на дві групи:

1) які не вплинули на суму доходів і витрат за попередні звітні періоди;

2) які вплинули на суму доходів і витрат за попередні періоди і внаслідок цього на суму прибутку за ці періоди, яка сформувала показник нерозподіленого прибутку в балансі на початок звітного року.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Завищення первісної вартості товарів на суму мита спричинило завищення витрат підприємства у вигляді собівартість реалізованих товарів протягом усього 2015 року, а отже це вплинуло на фінрезультат підприємства.

Тому така помилка виправляється шляхом коригування сальдо рахунку 44 на початок звітного року, тобто на початок 2016 року, у якому й було виявлено помилку.

Відповідно до Інструкції №291 під час виправлення помилки в кореспонденції з рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» можуть бути рахунки класу 1-6 залежно від суті помилки. Пояснюється це тим, що хоч помилка й зачепила рахунки обліку доходів (клас 7) чи витрат (клас 9), та за підсумками року, коли була допущена неточність, вони вже закрилися на фінрезультат (рахунок 79), а той, своєю чергою, на рахунок 44.

Тому виправлення помилки із завищення собівартості реалізованого товару протягом 2015 року слід відобразити таким проведенням: Дт 28 Кт 44 на суму завищення первісної вартості.

Крім цього, оскільки мова йде про неправильно сформовану первісну вартість товарів, які у 2015 році реалізувались і вплинули на неправильне визначення собівартості реалізації товару, то скоріш за все у підприємства також в обліку була завищена кредиторська заборгованість із митницею – 377 «Розрахунки з різними дебіторами»/митниця. Оскільки ця помилка у 2015 році не вплинула на фінрезультат, то її виправити слід наступним проведенням: Дт 377 Кт 28 (сторно) на суму завищення мита.

Виправлення помилки у бухобліку відображається на підставі бухгалтерської довідки*.

Крім цього, у зв’язку із тим, що помилка вплинула на фінрезультат до оподаткування у вигляді завищення витрат, то у підприємства неправильно визначена сума податкового зобов’язання з податку на прибуток до сплати за 2015 рік. Цю помилку також слід виправити у бухобліку проведенням: Дт 44 Кт 64 на суму донарахованого податку на прибуток за 2015 рік.

 

Виправлення помилки у 2016 році

Порядок виправлення помилок поточного періоду регламентовано Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. №88 та Методичними рекомендаціями по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2000 р. №356.

Цими документами передбачено, що помилки в документах, облікових регістрах і звітах мають бути виправлені, зокрема, способом сторно. Спосіб сторно поділяється на часткове і повне сторно.

Часткове сторно застосовують, якщо господарську операцію відображено правильно, але суму завищено. Виправлення цієї помилки полягає в необхідності зменшення відображеної величини на суму помилки. Для цього складають бухгалтерську довідку-2, на підставі якої проводиться операція виправлення помилки.

Якщо отримані від нерезидента товари вже реалізовані у 2016 році, тоді необхідно провести коригування собівартості реалізованих товарів на дату складання бухдовідки:

  • Дт 902 Кт 28 (сторно);
  • Дт 28 Кт 377/митниця (сторно).

Якщо ж імпортовані товари ще не були реалізовані у 2016 році на дату оформлення бухдовідки, тоді необхідно провести зменшення початкової вартості товарів одночасно зі зменшенням заборгованості перед митницею: Дт 28 Кт 377/митниця (сторно).

Оскільки баланс та фінзвітність складається щоквартально, то й за І квартал 2016 р. та за півріччя 2016 року неправильно визначений фінрезультат до оподаткування, адже внаслідок такої помилки у підприємства завищені витрати.

Цю помилку у 2016 році слід виправити проведенням: Дт 98 Кт 64 на суму донарахованого податку на прибуток.

Щодо відображення виправлення помилки, що вплинула на визначення фінрезультату до оподаткування, а отже й на податкові зобов’язання із податку на прибуток, у декларації з податку на прибуток за 2015 рік ми детально розглянули тут.

_____________________________

* Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України ««Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999№996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Оскільки господарською операцією є дія або подія, що призводить до зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства, то виправлення помилки також є господарською операцією. Тобто підставою для здійснення виправних записів в облікових регістрах є бухгалтерська довідка. Форму бухгалтерської довідки затверджено Методичними рекомендаціями №356. Як первинний документ бухгалтерська довідка повинна містити всі обов'язкові реквізити такого документа, зазначені в п. 2 ст. 9 Закону №996.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418