• Посилання скопійовано

Проведення заліку зустрічних вимог за договорами позики і оренди: чи правомірно це?

ТОВ 1 (платник податку на прибуток) отримує позику 2 млн грн на 2 р. від ТОВ 2 (єдинник). ТОВ 2 орендує в ТОВ 1 майно, на суму щомісячної оренди якого зменшується сума позики. Чи можна проводити такий взаємозалік? Чи є доходом сума оренди зазначеного орендодавця?

Запитання: ТОВ 1 (платник податку на прибуток) отримало позику 2 млн грн на 2 р. від ТОВ 2 (платник єдиного податку). Паралельно ТОВ 1 надає в оренду майно ТОВ 2 за договором оренди, при цьому на суму щомісячної оренди зменшується сума позики. Чи заборонено проводити взаємозалік заборгованостей за договорами позики та оренди між ТОВ на загальній системі та ТОВ ЄП? Чи є доходом сума нарахованої орендної плати орендодавцем, який перебуває на загальній системі?

Відповідь

Відповідно до ст. 1046 ЦКУ, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. За ст. 1049 ЦКУ позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику строк та у порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. 

Тож відносини з позики не передбачають проведення заліку вимог. Грошова позика повинна бути повернута грошовими коштами у безготівковій формі. Хоча деякі фахівці вважають що, якщо це передбачено умовами договору, припустимо повернення позики у готівковій формі (в касу підприємства – позикодавця).  

Щодо виникнення доходу за договором оренди. З 01.01.2015 р. об’єкт оподаткування податком на прибуток визнається на підставі скоригованого на податкові різниці у відповідних випадках визнаного фінрезультату на підставі П(С)БО або МСФЗ (п. 134.1 ПКУ). Тож об’єкт оподаткування податком на прибуток напряму залежить від ведення бухобліку.

Відповідно до П(С)БО 14 «Оренда» у орендодавця за договором оперативної оренди дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов'язаних з використанням об'єкта операційної оренди. Такий дохід відображається в обліку на субрахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів». 

Отже, сума нарахованої орендної плати (на практиці таке нарахування відбувається не тільки за договором оренди, а і на підставі відповідного акту) включається до доходу орендодавця - юрособи на загальній системі оподаткування за датою її нарахування. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202433
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419