• Посилання скопійовано

Проведення заліку зустрічних вимог за договорами позики і оренди: чи правомірно це?

ТОВ 1 (платник податку на прибуток) отримує позику 2 млн грн на 2 р. від ТОВ 2 (єдинник). ТОВ 2 орендує в ТОВ 1 майно, на суму щомісячної оренди якого зменшується сума позики. Чи можна проводити такий взаємозалік? Чи є доходом сума оренди зазначеного орендодавця?

Запитання: ТОВ 1 (платник податку на прибуток) отримало позику 2 млн грн на 2 р. від ТОВ 2 (платник єдиного податку). Паралельно ТОВ 1 надає в оренду майно ТОВ 2 за договором оренди, при цьому на суму щомісячної оренди зменшується сума позики. Чи заборонено проводити взаємозалік заборгованостей за договорами позики та оренди між ТОВ на загальній системі та ТОВ ЄП? Чи є доходом сума нарахованої орендної плати орендодавцем, який перебуває на загальній системі?

Відповідь

Відповідно до ст. 1046 ЦКУ, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. За ст. 1049 ЦКУ позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику строк та у порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. 

Тож відносини з позики не передбачають проведення заліку вимог. Грошова позика повинна бути повернута грошовими коштами у безготівковій формі. Хоча деякі фахівці вважають що, якщо це передбачено умовами договору, припустимо повернення позики у готівковій формі (в касу підприємства – позикодавця).  

Щодо виникнення доходу за договором оренди. З 01.01.2015 р. об’єкт оподаткування податком на прибуток визнається на підставі скоригованого на податкові різниці у відповідних випадках визнаного фінрезультату на підставі П(С)БО або МСФЗ (п. 134.1 ПКУ). Тож об’єкт оподаткування податком на прибуток напряму залежить від ведення бухобліку.

Відповідно до П(С)БО 14 «Оренда» у орендодавця за договором оперативної оренди дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов'язаних з використанням об'єкта операційної оренди. Такий дохід відображається в обліку на субрахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів». 

Отже, сума нарахованої орендної плати (на практиці таке нарахування відбувається не тільки за договором оренди, а і на підставі відповідного акту) включається до доходу орендодавця - юрособи на загальній системі оподаткування за датою її нарахування. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»