• Посилання скопійовано

Нюанси бухгалтерського та податкового обліку дебіторської заборгованості

У 2014 р. банк визнано неплатоспроможним. "Завислі" гроші в бухобліку не переведено до складу дебіторської заборгованості. Резерв сумнівних боргів не нараховувався. Як враховувати в 2015 р. цю заборгованість у бухгалтерському і податковому обліку (ліквідація банку триває)? Оборот підприємства до 20 млн грн.

Для початку, для застосування терміну «заборгованість» до коштів в банку, з метою ведення бухгалтерського обліку, таку заборгованість слід визнати. Тобто перевести суму коштів, яка знаходиться на рахунку 31 «Рахунки в банках» на рахунок 37 «Розрахунки з різними дебіторами» з використанням відповідних субрахунків. Це потрібно зробити, адже з моменту початку ліквідації банку підприємство вже не може розпоряджатися коштами у такому банку,  і вони набувають ознаки саме дебіторської заборгованості, а не грошових коштів.

В бухгалтерському обліку дебіторська заборгованість визначається згідно з П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», так дебіторська заборгованість  - це сума заборгованості підприємству на певну дату.

Відповідно до П(С)БО 10, для визначення дебіторської заборгованості безнадійною, необхідне виконання принаймні однієї із умов, а саме:

1) чи існує впевненість про її неповернення боржником;

2) чи минув строк позовної давності;

В даному випадку, така впевненість існує, тобто виконана одна з умов визнання безнадійної дебіторської заборгованості.

До визнання її безнадійною, поточна дебіторська заборгованість буде визнаватися фінансовим активом. Оскільки існують підстави вважати, що банк не погасить таку заборгованість, на її суму на підставі п. 7 П(С)БО 10 створюється резерв сумнівних боргів.

Нарахування суми резерву сумнівних боргів за звітний період відображається у Звіті про фінансові результати у складі Інших операційний витрат.

Списання безнадійної дебіторської заборгованості з балансу треба проводити або після визнання неплатоспроможності боржника, або після закінчення строку позовної давності.

На підставі відповідних документів буде складена бухгалтерська довідка і проведене списання боргу з балансу.

На момент виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів, одночасно зменшується величина резерву сумнівних боргів. Одночасно зі списанням дебіторської заборгованості з балансу внаслідок неплатоспроможності боржників на витрати підприємства, ці суми зараховуються на позабалансовий рахунок 07 «Списані активи» субрахунок 071 «Списана дебіторська заборгованість». Для спостереження за можливістю стягнення заборгованості у випадках зміни майнового становища боржника,  така інформація повинна зберігатися на субрахунку на протязі не менше 3-х років з дати списання.

В бухгалтерському обліку ця операція буде відображена такими проведеннями:

№   з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Коригування фінрезультату до оподаткування

Дебет

Кредит

Збільшення

Зменшення

1.

Переведення грошових коштів в дебіторську заборгованість

377

311

5 000

-

-

2.

Нарахування резерву сумнівних боргів (на дату балансу) - сума умовна

944

38

5000

-

-

3.

Списання безнадійної заборгованості (після вжитих заходів щодо відсутності погашення боргу)

38

377

5000

-

-

4.

Віднесення на позабалансовий рахунок

071

 

5000

-

-

В податковому обліку, в обов’язковому порядку підприємствами, річний дохід яких від будь-якої діяльності (без врахування непрямих податків - акциз, мито та ПДВ), розрахований за останній звітний (податковий) період за правилами бухгалтерського обліку, більший ніж 20 млн грн, на дату балансу необхідно коригувати фінансовий результат до оподаткування на підставі пп. 139.2.1 ПКУ. А саме, на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, збільшується фінрезультат.

Інші підприємства визначають різниці за власним бажанням та в них немає обов’язку коригування фінрезультату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Помилки в бухгалтерському обліку виправляються на підставі П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах». 

Так, згідно п. 4 П(С)БО 6, виправлення помилок,  допущених при  складанні  фінансових звітів  у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року,  якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). 

Тобто фінансову звітність наново подавати не потрібно. При виявлені помилки складаємо бухгалтерську довідку, в якої переводимо кошти з банківського рахунку на дебіторську заборгованість (робимо проведення Дт 377 Кт 31). Якщо такі виправлення будуть зроблені заднім числом (для виправлення помилки саме у 2014 році, на фактичну дату визнання банка неплатоспроможним або в 2015 р., як виявлену в 2015р.), в новій поточній фінзвітності відображаємо данні станом на 01.01.2016 року за активами підприємства з урахуванням виправлень, та зменшуємо чистий прибуток або збільшуємо чистий збиток, тому що нарахування резерву сумнівних боргів призводить до виникнення витрат. Тобто в балансі за 2016 рік на початок року будуть відображені вже скориговані чистий прибуток/збиток, а в активах – нарахований такий резерв сумнівних боргів. 

Одночасно в примітках до фінансової звітності, згідно п. 20 П(С)БО 6, слід  розкрити  інформацію  щодо виправлення помилки, яка мала місце в попередньому періоді, а саме вказати зміст і суму помилки, статті фінансової звітності минулих періодів,  які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації, факт  повторного  оприлюднення  виправлених  фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення.

В іншому випадку, якщо така заборгованість буде визнана лише в 2016 році, і відповідно, рішення про нарахування резерву сумнівних боргів на неї буде здійснено лише в 2016 році, на підставі складеної бухгалтерської довідки, маємо можливість виправити помилку в поточному періоді, тобто в 2016 році за фактом виявлення помилки, без коригування даних на початку року у фінзвітності.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433