• Посилання скопійовано

Які податки сплатити при безоплатній передачі квартири працівнику?

Товариство з обмеженою відповідальністю має на балансі квартиру з залишковою вартістю. На зборах засновників підприємство вирішило подарувати цю квартиру працівникові. Які податки має сплатити підприємство, а які - працівник? Який бухгалтерський облік даної операції?

ПДВ

Об'єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі (пп. 185.1 ПКУ).

Якщо передача квартири не перше постачання такого житла в розумінні пп. 197.1.14 ПКУ, то така операція є звільненою від оподаткування ПДВ.

Читайте також: Нюанси складання ПН на звільнені від ПДВ операції: розʼяснення від ДПС

 

Податок на прибуток

Якщо ТОВ не здійснює коригування фінансового результату до оподаткування, то безоплатна передача квартири працівнику буде обліковуватися за правилами бухгалтерського обліку, як витрати та відповідно зменшувати фінансовий результат підприємства і об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Якщо ж підприємство застосовує податкові різниці, то наступним питанням є, кому передається нерухомість. В наведеному запитанні отримувачем є фізична особа. Тому застосовується податкова різниця, передбачена пп. 140.5.10 ПКУ, і фінансовий результат не коригується. Тому як і в першому випадку при списанні залишкова вартість квартири включається до складу витрат у повному обсязі.

Замість коригування фінансового результату тут відбувається оподаткування отриманого житла у фізичної особи – отримувача (ІПК від 06.01.2025 р. №16/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК).

 

ПДФО та ВЗ

Об’єктом оподаткування для фізичної особи-отримувача є її загальний місячний дохід, до складу якого і включається як додаткове благо вартість безоплатно отриманого житла, визначена за правилами звичайної ціни, яка відповідає рівню ринкової (див. п. «е» пп. 164.2.17 ПКУ). Саме так зазначили податківці. І так як безоплатна передача житла є виплатою у негрошовій формі, то при визначенні бази оподаткування ПДФО потрібно буде також застосувати підвищуючий коефіцієнт відповідно до пп. 164.5 ПКУ

Звертаємо увагу, що безоплатна передача житла також є об’єктом оподаткування військовим збором. Та при визначенні суми зобов’язання з військового збору підвищуючий коефіцієнт відповідно до пп. 164.5 ПКУ не застосовується

ЗІР (категорія 126.05): «Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт, визначений пп. 164.5 ПКУ, до доходів, виплачених у негрошовій формі при розрахунку військового збору?».

 

Відображення в обліку

  • Дт 949 Кт 10 – безоплатна передача квартири фізичній особі;
  • Дт 131 Кт 10 – списання зносу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»