Чи можливо повернути зайво сплачене
На наш погляд, можливо повернути. І ось чому.
Частину чистого прибутку сплачують до бюджету відповідно до Закону №185-V.
Дивимося Інформаційний лист ДПС від 10.08.2020 р. №15.
При відповіді на друге питання ДПС зазначає, що нарахування частини чистого прибутку (доходу) та дивідендів на державну частку підпадають під визначення «іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи».
Грошовим зобов’язанням платника податків відповідно до пп. 14.1.39 ПКУ визначено суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов’язання та/або інше зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Надміру сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 ПКУ).
Підпунктом 14.1.182 ПКУ встановлено, що помилково сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов’язань, та у випадках, передбачених статтею 35-1 ПКУ.
Органи ДПС при поверненні надміру сплачених сум грошових зобов’язань керуються ст. 43 Кодексу та Порядком №60 (від 11.02.2019 р.).
Те саме читаємо, приміром, в ІПК ДПСУ від 09.03.2021 р. №866/ІПК/99-00-18-04-02-06.
Процедура повернення
Описана в ст. 43 ПКУ і Порядку №60.
Заяву можна подати через Електронний кабінет за ідентифікатором форми J1302001 (для юридичних осіб) F1302001 (для фізичних осіб).
Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (135.03): "Яким чином платник податків може надіслати через Електронний кабінет заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені за формою J/F 1302001 разом з копією платіжного документа (у т. ч. якщо помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань та пені виникли за кількома платіжними документами) та до якого органу ДПС?".
ДПС відповідає, що надіслати заяву можна в режимі «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету. У запропонованій формі необхідно заповнити відповідні поля електронного документа, підписати та надіслати заяву, при цьому реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично. До Заяви платник може подати копію одного платіжного документа. Заява подається платником до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.
Для подання копії платіжного документа у вкладці «Додатки» обирають опцію «Додати» документ довільного формату (F/J 1360102) та заповнюють обов’язкові поля форми: назва документа (наприклад, платіжне доручення); номер документа; дата документа тощо. Поряд з цим додають копію платіжного документа у форматі PDF.
Зайво перераховані кошти можна повернути:
- на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг;
- на єдиний рахунок (у разі його використання);
- на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
- повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Напрямок перерахування зазначається у заяві.
Відповідно до пп. 43.2 ПКУ, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Таким чином, якщо платник має податковий борг, він може повернути на власний банківський рахунок чи отримати готівкою помилково перераховані кошти лише після того, як погасить борг.
Але замість того, щоб повертати кошти на власний банківський рахунок, платник в заяві може обрати інший напрям перерахування коштів – на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити