• Посилання скопійовано

Безоплатна передача товарів фізособі: що з оподаткуванням?

Підприємство надає на безоплатній основі товар фізособі. Які податки повинні сплатити підприємство та фізична особа? Які звіти подати?

Податок на прибуток

У "малодохідників" та "високодохідників" у випадку безоплаткої передачі товарів фізособі не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку, а саме вартість переданого товару списується на операційні витрати - Дт 949 Кт 28.

 

ПДВ

Операції з безоплатної передачі товарів платником ПДВ згідно із вимогами ст. 185 ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими пп. 188.1 ПКУ. Мінімальною базою для придбаних товарів є ціна придбання, а для самостійно виготовлених – звичайна ціна. 

У даному випадку складається дві податкові накладні, які реєструються в ЄРПН (п. 15 Порядку №1307): 

  • одна - на договірну вартість, яка дорівнює нулю;
  • друга - на суму перевищення вартості придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною операції, тобто на суму «мінбази» (з типом причини «15»).

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, дохід, отриманий платником податку у вигляді, зокрема вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни є додатковим благом.

При цьому пп. 165.1.39 ПКУ виводить зі складу оподаткованих ПДФО доходів фізичної особи негрошові подарунки, вартість яких не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року. У 2023 році ця межа встановлена в розмірі 1675,00 грн у розрахунку на місяць. Водночас, для цілей оподаткування вартість негрошового подарунка слід визначати за звичайними цінами (пп. 164.5 ПКУ). 

Тож, якщо фізособі безоплатно передають товар, то його вартість може перевищити цю межу. Тому із суми перевищення неоподаткованої межі, збільшеної на «натуральний» коефіцієнт (1,219512), слід утримати ПДФО як з додаткового блага (пп. 164.5, пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).

Крім того, дохід, отриманий платником ПДФО у вигляді додаткового блага, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Податковим агентом у разі безоплатної передачі товарів фізосіб є підприємство. Отже, підприємство має утримувати ПДФО та ВЗ з вартості переданого товару. 

Таку безоплатну передачу товару підприємство має відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, де неоподатковувану його частину вказують з ознакою доходу «160», а оподатковувану – за ознакою доходу «126».

Інших податків та зборів підприємство з безоплатної передачі товару фізособі не сплачує та звітності не подає. Фізособа при безкоштовному отриманні товару додаткових податків не сплачує та не подає декларацію про майновий стан і доходи, оскільки вона безкоштовно отримала товар від підприємства (податкового агента) (пп. 179.2 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485