• Посилання скопійовано

Безоплатна передача товарів фізособі: що з оподаткуванням?

Підприємство надає на безоплатній основі товар фізособі. Які податки повинні сплатити підприємство та фізична особа? Які звіти подати?

Податок на прибуток

У "малодохідників" та "високодохідників" у випадку безоплаткої передачі товарів фізособі не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку, а саме вартість переданого товару списується на операційні витрати - Дт 949 Кт 28.

 

ПДВ

Операції з безоплатної передачі товарів платником ПДВ згідно із вимогами ст. 185 ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими пп. 188.1 ПКУ. Мінімальною базою для придбаних товарів є ціна придбання, а для самостійно виготовлених – звичайна ціна. 

У даному випадку складається дві податкові накладні, які реєструються в ЄРПН (п. 15 Порядку №1307): 

 • одна - на договірну вартість, яка дорівнює нулю;
 • друга - на суму перевищення вартості придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною операції, тобто на суму «мінбази» (з типом причини «15»).

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, дохід, отриманий платником податку у вигляді, зокрема вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни є додатковим благом.

При цьому пп. 165.1.39 ПКУ виводить зі складу оподаткованих ПДФО доходів фізичної особи негрошові подарунки, вартість яких не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року. У 2023 році ця межа встановлена в розмірі 1675,00 грн у розрахунку на місяць. Водночас, для цілей оподаткування вартість негрошового подарунка слід визначати за звичайними цінами (пп. 164.5 ПКУ). 

Тож, якщо фізособі безоплатно передають товар, то його вартість може перевищити цю межу. Тому із суми перевищення неоподаткованої межі, збільшеної на «натуральний» коефіцієнт (1,219512), слід утримати ПДФО як з додаткового блага (пп. 164.5, пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).

Крім того, дохід, отриманий платником ПДФО у вигляді додаткового блага, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Податковим агентом у разі безоплатної передачі товарів фізосіб є підприємство. Отже, підприємство має утримувати ПДФО та ВЗ з вартості переданого товару. 

Таку безоплатну передачу товару підприємство має відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, де неоподатковувану його частину вказують з ознакою доходу «160», а оподатковувану – за ознакою доходу «126».

Інших податків та зборів підприємство з безоплатної передачі товару фізособі не сплачує та звітності не подає. Фізособа при безкоштовному отриманні товару додаткових податків не сплачує та не подає декларацію про майновий стан і доходи, оскільки вона безкоштовно отримала товар від підприємства (податкового агента) (пп. 179.2 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

 • Чи є дохід від заниження ціни експортованих товарів дивідендами?
  При перевірці документації ТЦУ підприємства встановлено заниження ціни експортованих товарів, проданих у 2022 році нерезиденту, за операціями, зазначеними у пп. «г» пп. 39.2.1.1. ПКУ, порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки». Нерезидент є резидентом Швейцарської Конфедерації та має організаційно-правову форму SA (Акціонерне товариство). Чи прирівнюється вартість доходу від заниження ціни експортованих товарів до дивідендів? Чи оподатковується податком на доходи нерезидента?
  19.09.202314
 • Застосування різниці за пп. 140.4.3 ПКУ
  Частка українського ТОВ в капіталі нерезидента – 100%. Але в поточному році ТОВ володіє часткою лише два місяці. Чи застосовувати податкову різницю за пп. 140.4.3 ПКУ, яка відображається в рядку 3.2.3.3 додатку РІ до декларації з податку на прибуток?
  06.09.2023240
 • Розрахунок податку на прибуток за неповний період при переході на ЄП
  Компанія була платником податку на прибуток з 01.10.2022 по 29.12.2022 рр. А з 30.12.2022 р. стала платником ЄП (2%). Як визначати фінансові показники для складання декларація з податку на прибуток (фінрезультат до оподаткування, амортизацію, курсові різниці тощо)? Як складати фінзвітність до декларації за неповний 2022 рік?
  05.09.202339
 • Податки при здійсненні майнових внесків до СК ТОВ від нерезидента і резидента
  До складу новоствореного ТОВ вносять майнові внески. Учасник нерезидент обладнання, резидент України (інше ТОВ) — нерухомість. Які наслідки для новоствореного ТОВ щодо ПДВ і податку на прибуток?
  29.08.202333
 • Особливості виплати дивідендів за сім звітних років
  Приватне підприємство планує виплатити засновнику дивіденди за період з 2016 по 2022 рр. Чи можна це зробити? Чи можна оформити одним рішенням за всі роки? З якої суми виплачуються дивіденди? Чи можна потім виплачувати дивіденди частинами? Протягом якого часу можна виплачувати?
  28.08.20231 513