Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Податок на прибуток при списанні кредиту від нерезидента

Підприємство отримало кредит від нерезидента. У 2022 році проценти не нараховувалися. 30 вересня нерезидент вирішив пробачити борг за кредитом і процентами. Які особливості оподаткування податком на прибуток і відображення в декларації?

Запитання:

Підприємство має кредит від нерезидента - материнської компанії, проценти нараховуються щомісячно, термін погашення кредиту - 31.12.2023 р.

У зв'язку з воєнним станом проценти нараховувались, але не сплачувались. Починаючи з першого кварталу 2022 року підприємство збиткове, тому заповнюється рядок 3.1.1 (п. 140.2 ПКУ) Додатку РІ.

30-го вересня нерезидент вирішив пробачити борг за кредитом і відсотками, про що було підписано додаткову угоду.

Чи зможе підприємство включити 95% від суми процентів, що збільшила фінрезультат до оподаткування у минулих періодах, до зменшуючої різниці у рядку 3.2.1, коли стане прибутковим, незважаючи на закриття кредиту від нерезидента у зв'язку із прощенням боргу?

 

 Відповідь: 

Податкова різниця за пп. 140.2 ПКУ

Про застосування податкової різниці за пп. 140.2 ПКУ ми писали, приміром, тут, тут, тут.

Цілком можливо, що якщо підприємство стає збитковим, виникають умови для застосування податкової різниці за пп. 140.2 ПКУ – збільшення фінрезультату до оподаткування на суму нарахованих процентів за кредитами від нерезидентів.

Зазначена податкова різниця відображається в рядку 3.1.1 додатку РІ до декларації з податку на прибуток підприємств.

 

Податкова різниця за пп. 140.3 ПКУ

Відповідно до пп. 140.3 ПКУ проценти, які перевищують суму обмеження, визначеного пп. 140.2 ПКУ, які збільшили фінрезультат до оподаткування, зменшують фінрезультат до оподаткування майбутніх звітних податкових періодів у сумі, зменшеній щорічно на 5 % від суми процентів, що залишилися не врахованими у зменшення фінрезультату до оподаткування, з урахуванням обмежень, встановлених пп. 140.2 ПКУ.

Про особливості застосування цієї різниці ми писали тут.

Якщо за пп. 140.2 ПКУ розрахована різниця і вона збільшила фінрезультат до оподаткування, то надалі потрібно застосовувати різницю за пп. 140.3 ПКУ.

Різниця за пп. 140.3 ПКУ відображається в рядку 3.2.1 додатку РІ до декларації з податку на прибуток підприємств.

Застосування різниці за пп. 140.3 ПКУ не залежить від факту прощення боргу за кредитом і процентами. Залишок процентів для застосування різниці за п. 140.3 ПКУ «живе» самостійним від бухобліку життям. Про це ми писали також тут.

Таким чином, на наш погляд, в розглядуваній ситуації підприємство може застосовувати податкову різницю за пп. 140.3 ПКУ в наступних податкових періодах, якщо будуть дотримані умови пп. 140.2 і пп. 140.3 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Заборгованість , Нерезиденти , Податок на прибуток , Кредити , Декларація

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі