• Посилання скопійовано

Придбали частку в СК, але не оплатили її: чи є право на дивіденди?

ТОВ - платник ПДВ та податку на прибуток без коригування фінрезультату. ТОВ придбало у нерезидента частку статутного капіталу іншого СГ, сплачену частково. Зараз немає можливості розрахуватися з нерезидентом. Чи може таке ТОВ отримувати дивіденди від такого СГ, якщо за придбану частку не відбувся повний розрахунок?

Покупець відображає в бухобліку придбану частку в статутному капіталі іншого підприємства як фінансову інвестицію:

  • на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», якщо частку придбав на строк більше 1 року (п. 2.12 Методрекомендацій №433);
  • на субрахунку 352 «Інші поточні фінансові інвестиції», якщо її планує продати протягом 1 року і вона може бути вільно реалізована в будь-який момент (п. 2.34 Методрекомендацій №433).

Фінансові інвестиції, придбані за грошові кошти, обліковують при первісному визнанні за фактичною собівартістю. Вона складається з ціни придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов’язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням фінансової інвестиції (п. 4 П(С)БО 12).

В бухобліку придбання фінінвестицій у іншої особи відображається як кредиторська  заборгованість перед такою особою: Дт 14, 352 Кт 685.

Відповідно до ст. 26 Закону про ТОВ, виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток.

У ст. 27 Закону про ТОВ прописано обмеження щодо виплати дивідендів учасникам, а саме: товариство не має права виплачувати дивіденди учаснику, який повністю або частково не вніс свій вклад. Тобто це обмеження стосується лише тих учасників, які мали внести свій вклад до статутного капіталу під час його формування і не зробили цього або зробили це не повністю. 

Також є обмеження щодо продажу (відчуження) часток в СК.

Так, відповідно до ст. 21 Закону про ТОВ учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам. При цьому учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі лише в тій частині, в якій вона є оплаченою. Тобто, якщо третя особа придбала частку товариства, така частка вже повинна бути оплаченою, оскільки неоплачена частка не може бути відчужена третій особі.

Отже, якщо третя особа придбала частку в товаристві і не розрахувалася за цю частку з продавцем, то це не впливає на право такої особи отримувати дивіденди від товариства, адже придбана ним частка вже була оплачена первісним учасником (тобто він вніс свій вклад в СК)  до відчуження частки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Заповнення декларації про майновий стан, якщо фізособа додатково подає два Звіти про КІК
    Фізособа разом з декларацією про майновий стан і доходи подає два Звіти про КІК – за 2022 і 2023 роки. Як у цьому разі складати додатки КІК і заповнювати декларацію?
    29.04.202432
  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202462
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202453
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202448