У разі продажу об’єкта основних засобів, який використовується в госпдіяльності підприємства, норми пп. 138.1 та 138.2 ПКУ передбачають:
- збільшення фінрезультату до оподаткування на суму залишкової вартості таких активів, визначеної відповідно до правил бухобліку;
- зменшення фінрезультату до оподаткування на суму залишкової вартості цих активів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 ПКУ.
Щодо продажу невиробничих основних засобів, то згідно з нормами, вказаними вище пунктів, фінрезультат до оподаткування:
- збільшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта невиробничих основних засобів, визначеної відповідно до правил бухобліку;
- зменшується на суму первісної вартості придбання чи виготовлення окремого об’єкта невиробничих основних засобів і витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у т.ч. віднесених до витрат згідно з правилами бухобліку, але не більше, ніж сума доходу (виручки), отриманої від такого продажу.
Відповідно до роз’яснення фахівців ДФС у підкатегорії 102.05 «ЗІР»[1] у випадку продажу основних засобів (у т.ч. у разі їх переведення до групи необоротних активів, утримуваних для продажу), які використовуються у господарській діяльності, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості таких активів, визначеної відповідно до правил бухгалтерського обліку, та зменшується на суму залишкової вартості цих активів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 ПКУ. При цьому відповідно до пп. 138.1 та 138.2 ПКУ коригування фінансового результату до оподаткування на вартість необоротних активів, утримуваних для продажу, не здійснюється.
Аналогічну позицію наведено в ІПК ДФС від 05.05.2018 р. №2020/6/99-99-15-02-02-15/ІПК та ІПК ДФС від 28.12.2017 р. №3186/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Отже, на дату продажу основного засобу, у т.ч., яке було переведено до групи вибуття, слід застосовувати податкові різниці щодо його залишкової вартості на підставі пп. 138.1 та 138-1.2 ПКУ.
Деяких бухгалтерів в оману вводиться другий абзац консультації ресурсу «ЗІР». Втім тут нічого дивного немає. Адже відповідно до п. 9 П(С)БО 27 необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухобліку та фінзвітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації. А згідно з п. 10 П(С)БО 27 у разі оцінки за чистою вартістю реалізації сума коригування балансової вартості необоротних активів або групи вибуття, утримуваних для продажу, визнається іншими операційними доходами (витратами) звітного періоду. Тому податківці й зазначають, що вартість, за якою основний засіб обліковується на субрахунку 286, не приймає участі у податкових різницях.
[1] Як здійснюється коригування фінансового результату до оподаткування при переведенні ОЗ до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, та продажу таких активів у наступних звітних періодах?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити