• Посилання скопійовано

Як визначається фінрезультат до оподаткування: окремо за кожним видом діяльності чи згорнуто?

Підприємство здійснює різні види діяльності: послуги зі збирання врожаю, сільгоспдіяльність, оптову торгівлю добривами. Має доходи від послуг зі збирання врожаю та витрати на посівну на поле. Як визначається фінрезультат до оподаткування: окремо за кожним видом діяльності чи згорнуто?

Запитання:

Підприємство на загальній системі, платник податку на прибуток, що звітує за підсумками року, здійснює різні види діяльності: послуги зі збирання врожаю, сільгоспдіяльність (має в оренді ділянку землі), оптову торгівлю добривами (насіння, хімія). На сьогодні має доходи від послуг зі збирання врожаю та лише витрати на посівну на поле (насіння, хімія). Як визначається фінрезультат до оподаткування: окремо за кожним видом діяльності чи згорнуто? 

 

Відповідь:

Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фіназвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування.

 

Визнання витрат

Відповідно до п. 7 П(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, у якому вони були здійснені.

Якщо актив забезпечує одержання економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами (п. 8 П(С)БО 16).

У ситуації, що розглядається, витрати на посівну (насіння, добрива), а також амортизація посівної техніки та оплата праці задіяних на посівній працівників є виробничими витратами та накопичуються на рахунку 23. До тих пір, поки не буде отримано готову продукцію (урожай), залишок на дебеті рахунку 23 буде незавершеним виробництвом. 

Отримання готової продукції з поля відображається записом Дт 27 Кт 23.

Більш докладно про облік собівартості продукції у сільському господарстві читайте тут. Незважаючи на те, що підприємство не є сільськогосподарським, і вирощування сільськогосподарської продукції не є основним видом його діяльності, все одно для обліку виробництва сільгосппродукції застосовуються загальні правила обліку сільгоспвиробництва.

 

Критерії визначення доходу

У п. 5 П(С)БО 15 зазначено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Критерії визнання доходу, наведені в П(С)БО 15, застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності таких умов:

  • покупцю передані ризики та вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх умов, наведених у п. 10 П(С)БО 15:

  • можливості достовірної оцінки доходу;
  • ймовірності надходження економічних вигід від надання послуг;
  • можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
  • можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

Для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг тощо призначено рахунок 70 «Доходи від реалізації», на субрахунках якого узагальнюється інформація про доходи від реалізації:

  • готової продукції – субрахунок 701;
  • товарів – субрахунок 702;
  • робіт і послуг – субрахунок 703.

За кредитом вказаних субрахунків відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом, – зокрема, списання у порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».

Аналітичний облік доходів від реалізації ведеться за видами (групами) продукції, товарів, робіт, послуг, регіонами збуту та/або іншими напрямками, визначеними підприємством.

Якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути достовірно визначений, то він відображається в бухобліку в розмірі визначених витрат, що підлягають відшкодуванню (п. 13 П(С)БО 15).

Разом з тим, для узагальнення інформації щодо одержаних доходів у звітному періоді, які підлягають включенню до доходів у майбутніх звітних періодах призначено однойменний рахунок 69.

До доходів майбутніх періодів відносяться, зокрема, доходи у вигляді одержаних авансових платежів за здані в оренду основні засоби та інші необоротні активи (авансові орендні платежі), абонентна плата за користування засобами зв'язку тощо.

За кредитом рахунку 69 відображається сума одержаних доходів майбутніх періодів, за дебетом – їх списання на відповідні рахунки обліку доходів та включення до складу доходів звітного періоду.

Аналітичний облік доходів майбутніх періодів ведеться за їх видами, датами їх утворення і визнання доходами звітного періоду.

 

Визначення фінрезультату

Для обліку та узагальнення інформації про фінансові результати діяльності підприємства призначено однойменний рахунок 79, який має має такі субрахунки:

  • 791 «Результат операційної діяльності»;
  • 792 «Результат фінансових операцій»;
  • 793 «Результат іншої діяльності».

За кредитом рахунку 79 «Фінансові результати» відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом – суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.

Щодо складання податкової декларації з податку на прибуток підприємств зазначимо:

  • в рядку 01 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» вказується загальна сума доходу, отримана підприємством протягом звітного періоду за всіма видами діяльності (рахунок 70), а також інший операційний дохід (рахунок 71), дохід від участі в капіталі (рахунок 72), інші фінансові доходи (рахунок 73) та інші доходи, які виникають в процесі діяльності, але не пов'язані з операційною та фінансовою діяльністю підприємства (рахунок 74);
  • в рядку 02 «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -)» зазначається загальна сума прибутку або збитку, отримана підприємством протягом звітного періоду за всіма видами діяльності.

Отже, в податковій декларації з податку на прибуток підприємств показники фінрезультату діяльності підприємства протягом звітного періоду «згортаються»:

  • або прибуток від одного виду діяльності «перекриває» збиток від іншого виду діяльності (додатне значення показника рядка 02);
  • або збиток від одного виду діяльності «з'їдає» прибуток, отриманий за іншими видами діяльності (від'ємне значення показника рядка 02).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202436
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485