• Посилання скопійовано

Алгоритм нарахування пені за нарахованими зобов’язаннями внаслідок податкової перевірки

За результатами податкової перевірки складено акт. 06.01.2017 р. ДФС надано податкове повідомлення - рішення на суму 1172553 грн. 28.03.2017 р. за рішенням ДФС видано нове повідомлення - рішення на суму 743877 грн. В подальшому це рішення було оскаржено, але суд залишив його без змін. 21.03.2018 р. ДФС надано повідомлення про нарахування пені у розмірі 350800,17 грн та накладання податкової застави. Як повинна нараховуватись пеня? Якщо зараз сплатити основну суму боргу, чи буде нараховуватись пеня?

Пеня — це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (пп. 14.1.162 ПКУ).

 

З якого моменту нараховується пеня?

Відповідно до пп. 129.1.2 ПКУ передбачено, що при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов’язаних з проведенням податкових перевірок, нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Зверніть увагу, що згідно з п. 60.1.3 ПКУ податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, зокрема, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

Таким чином, нарахування пені повинно розпочатись з наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання за другим повідомленням-рішенням із зменшеною сумою ПЗ.

 

Як розраховується розмір пені?

Відповідно п. 129.4 ПКУ пеня у випадках, передбачених пп. 129.1.1 та 129.1.2 ПКУ нараховується за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Тобто ставка НБУ застосовується та, що діяла на кожний календарний день нарахування пені окремо.

Інформацію про розмір облікової ставки НБУ можна знайти на офіційному сайті Нацбанку та на сайті Дебету-Кредиту>> 

 

Нарахування пені на період судового оскарження

Згідно з пп. 129.1.2 ПКУ пеня нараховується і за період адміністративного та/або судового оскарження.

Однак, у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов’язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов’язання (його частини) скасовується (п. 129.2 ПКУ).

Таким чином, у разі, якщо судове рішення щодо оскаржуваних грошових зобов’язань прийнято на користь контролюючого органу, то пеня нараховується за весь період, включаючи період судового оскарження.

Зважаючи на те, що судом рішення податкової було залишено в силі, пеня нараховується і за період оскарження такого повідомлення і не підлягає скасуванню.

 

Коли припиняється нарахування пені?

Відповідно до пп. 129.3.1 ПКУ нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Таким чином у випадку погашення податкового боргу та зобов’язань нарахування пені буде припинено.

 

Штрафні санкції у випадку несплати податкового рішення у встановлені строки

Відповідно до п. 126.1 ПКУ, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання (крім випадків, передбачених п. 126.2 ПКУ) протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»