• Посилання скопійовано

Як обліковується «вхідний» ПДВ у неплатника ПДВ?

Підприємство (загальна система оподаткування, неплатник ПДВ) придбаває у платників ПДВ товари, роботи та послуги. До їх вартості включено ПДВ. Як обліковувати такі суми ПДВ?

Правила  бухобліку ПДВ для платників цього податку встановлені Інструкцією №141, але вона не діє для неплатників ПДВ. Для цілей бухобліку сум ПДВ неплатникам цього податку слід керуватися нормами П(С)БО.

Зокрема, первісна вартість запасів формується відповідно до п. 9 П(С)БО 9. Так, первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:

  • суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;
  • суми ввізного мита;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству/установі;
  • транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів). Сума транспортно-заготівельних витрат, що узагальнюється на окремому субрахунку рахунків обліку запасів, щомісячно розподіляється між сумою залишку запасів на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць. Сума транспортно-заготівельних витрат, яка відноситься до запасів, що вибули, визначається як добуток середнього відсотка транспортно-заготівельних витрат і вартості запасів, що вибули, з відображенням її на тих самих рахунках обліку, у кореспонденції з якими відображено вибуття цих запасів. Середній відсоток транспортно-заготівельних витрат визначається діленням суми залишків транспортно-заготівельних витрат на початок звітного місяця і транспортно-заготівельних витрат за звітний місяць на суму залишку запасів на початок місяця і запасів, що надійшли за звітний місяць. Приклади розподілу транспортно-заготівельних витрат наведені в додатку до Положення (стандарту) 9;
  • інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства/установи на доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів.

Оскільки підприємство не є платником ПДВ, то сума ПДВ як непрямого податку у зв'язку з придбанням запасів, не відшкодовується такому підприємству у вигляді податкового кредиту. Відповідно, такі суми ПДВ слід включати до первісної вартості придбаних запасів. Бухгалтерський запис при цьому буде такий: Дт 20, 21, 22, 28 Кт 631 на всю вартість придбаних запасів разом з ПДВ.

Аналогічно суми вхідного ПДВ включаються до первісної вартості основних засобів, НА та інвестиційної нерухомості п. 8 П(С)БО 7, п. 11 П(С)БО 8, п. 10 П(С)БО 32.

Так само обліковуються і суми ПДВ, що сплачуються постачальникам у складі вартості робіт та послуг. Суми ПДВ відносяться на ті статті витрат, що й витрати на придбання робіт чи послуг, тобто до складу витрат у неплатника ПДВ відноситься вся вартість робіт (послуг), з урахуванням ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»