• Посилання скопійовано

Складаємо податкову накладну у разі переходу платника єдиного податку на 5% без ПДВ

ТОВ переходить з єдиного податку 3% на єдиний податок 5% (без ПДВ). Як скласти податкову накладну?

Якщо платник ЄП зі ставкою 3% реєструється як платник ЄП зі ставкою 5%, то його реєстрація, як платника ПДВ анулюється. Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру. Виключення з Реєстру здійснюється останнім днем звітного періоду, що передує переходу на ставку ЄП 5%. Контролюючий орган виключає платника ЄП з Реєстру без подачі таким суб'єктом заяви про анулювання реєстрації у разі, якщо у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування таким суб'єктом зроблено відповідну позначку (п. 5.4 Положення №1130).

Останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації (п. 184.6 ПКУ). Скоріше за все особа застосовує квартальний звітний період для ПДВ (ст. 202 ПКУ).

Анулювання реєстрації платника ПДВ вимагає виконати вимоги п. 184.7 ПКУ. Особа у останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника ПДВ, зобов’язана визначити ПЗ з ПДВ за товарами/послугами, необоротними активами суми податку за якими були включені до складу ПК, і такі активи на день анулювання не були використані у оподатковуваних операціях в межах госпдіяльності.

Базою оподаткування у цьому випадку є звичайна ціна відповідних товарів/послуг чи необоротних активів. У даному випадку, звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.  Ринкові ціни -  це ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (пп. 14.1.71, пп. 14.1.219 ПКУ).

Згідно з п. 11 Порядку №1307:

  • у верхній лівій частині ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та тип причини: 10;
  • у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», а у рядку «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.);
  • розділи А та Б такої ПН заповнюються відповідно до п. 16 Порядку №1307.

За нормами п. 16 Порядку №1307 ми заповнюємо цю ПН аналогічно, як і ПН у разі нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ. У разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у п. 11 Порядку №1307:

  • у графі 2 табличної форми ПН платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання;
  •  у графі 4 вказується «грн»;
  • у графі 10 вказується вартість (частина вартості) товару/послуги, необоротного активу, на яку нараховується податок;
  • графи 3.1, 3.2, 3.3, 5 - 9, 11 не заповнюються.

Якщо на дату анулювання реєстрації як платника ПДВ обліковується дебіторська заборгованість за оплаченими, але не отриманими товарами/послугами, необоротними активами, за якими суми ПДВ було включено до ПК, то особа повинна не пізніше дати анулювання нарахувати ПЗ за такими товарами/послугами, необоротними активами виходячи з їх звичайної ціни, визначеної на момент такого нарахування. 

Приклад. Платник ЄП зі ставкою 3% підприємство «А» 1 листопада сплатило аванс за 10 пар взуття (ПН продавця від 01.11.2017 р. №11) загальною сумою 9600 грн (в т.ч. ПДВ 1600 грн).

З 01.01.2018 р. відбувається перехід на сплату ЄП зі ставкою 5%. У останньому звітному періоді не пізніше 31.12.2017 р. підприємство «А» зобов’язано скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, складену за нормою п. 184.7 ПКУ за сплаченим авансом продавцю, за яким суми ПДВ відображались у складі ПК підприємства «А» (дивЗразок). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202522
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202542
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025129
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202537
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197