• Посилання скопійовано

Повернення фінансової допомоги майном: оподаткування ПДВ та податком на прибуток

Підприємство надало поворотну фінансову допомогу строком на один рік, але після завершення строку боржник не зміг повернути фінансову допомогу коштами. За спільною згодою вирішено повернути допомогу майном. Як оподатковується ПДВ та податком на прибуток передача майна в рахунок погашення заборгованості?

Відповідно до ст. 601 ЦКУ, зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.

При цьому, постачанням товарів є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

 

ПДВ

Згідно з п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є постачання товарів, місце постачання яких розташовано на митній території України. При цьому база оподаткування визначається виходячи з договірної ціни але не менше ціни придбання таких товарів (або звичайних цін у випадку самостійного виготовлення таких товарів) або балансової вартості необоротних активів.

Договірною вартістю в даному випадку буде сума фінансової допомоги, що погашається таким майном. При цьому, підприємство складає акт взаємозаліку в якому зазначається зарахування зустрічних вимог і акт приймання-передачі майна певною вартістю. 

На дату такої передачі підприємство боржник складає податкову накладну і нараховує податкові зобов’язання з ПДВ відповідно зазначеного вище правила. 

Для підприємства позикодавця така податкова накладна є підставою для нарахування податкового кредиту.

 

Прибуток

Оскільки передача майна розглядається як постачання, відповідно вартість його передачі (сума заборгованості, яка погашається таким майном) буде віднесена до доходу такого боржника. 

Витрати боржника відповідно будуть формуватись в залежності від того, як таке майно обліковувалось у нього на балансі. Так, якщо майно обліковувалось як товар, то до витрат потрапить вартість його придбання та інші витрати, що пов’язані з його відвантаженням. Якщо майно обліковувалось як об’єкт основних засобів, то витратами буде балансова вартість такого майна та відповідно витрати на його відвантаження відповідно до норм ст. 138 ПКУ.

Згідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Податкові різниці, не визначаються підприємствами, які мають річний дохід менше 20 млн грн та прийняли рішення про незастосування коригувань відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ.

Податкові різниці виникнуть лише при обліку такого майна як основний засіб.

При цьому, фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшиться на залишкову вартість майна, що розрахована за П(С)БО або МСФЗ;
  • зменшиться на залишкову вартість майна, що розрахована за правилами ПКУ (п. 138.3 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024231
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427