• Посилання скопійовано

Повернення оплаченого товару покупцем: як виписати ПН та РК?

У липні відвантажено товар на суму 5000 грн (виписано і зареєстровано податкову накладну). Товар оплатили. У серпні товар повернено покупцем, але оплата за нього не поверталась. У жовтні вирішено зарахувати частину оплати в рахунок іншого товару. Залишок суми оплати буде зараховано в рахунок оплати за інший товар. Як виписати ПН та РК?

Пунктом 187.1 ПКУ встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

1) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; 

2) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. 

Згідно з п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.

У листі від 10.05.2016 р. №10328/6/99-99-15-03-02-15 податківці роз’яснюють аналогічну ситуацію. Так, за їх думкою, на дату повернення товару постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такого товару. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем. 

Якщо кошти, які не повертаються покупцю за повернутий товар, на підставі додаткової угоди набувають статусу попередньої оплати за інший товар/послугу, на дату укладання такої додаткової угоди постачальник зобов’язаний скласти податкову накладну на суму такої попередньої оплати та зареєструвати її в ЄРПН.

Отже, виходячи із цього листа, постачальнику на дату і вартість повернення товару (у серпні) треба було скласти РК до ПН, складеної на передоплату (у липні). Цим РК податкове зобов’язання постачальника зменшувалося. У жовтні ж слід було скласти нову податкову накладну, на суму передоплати, зарахованої в рахунок оплати за інший товар

Зверніть увагу: нещодавно ДФСУ надавала нові роз’яснення щодо зміни номенклатури товарів/послуг в податковій накладній.  В цьому роз’ясненні згадується про зарахування передоплати в рахунок іншого товару/послуги, а ось про повернення товару, яке відбулося до такого зарахування, ні. Тож, на нашу думку, діяти у ситуації, зазначеній у запитанні, слід за попередніми роз’ясненнями податківців.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»