• Посилання скопійовано

Відсутня позначка про зведену податкову накладну: як виправити помилку?

Платник ПДВ при виписці податкової накладної, керуючись п. 201. 4 ПКУ, склав зведену податкову накладну, але не проставив позначку про те, що це зведена податкова накладна. Через помилку податківці відмовили покупцю в праві на кредит з ПДВ. Чи правомірні дії податківців? Чи можливо виправити таку помилку?

Перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної наведено у п. 201.1 ПКУ. Відсутність або помилка у них призводить до того, що покупець за такою податковою накладною не отримує права на податковий кредит.  

Але помітка про зведену податкової накладної до них не входить. Отже, відмовити у праві на податковий кредит через її відсутність податківці не мали права. 

Інша справа, що у зведеної і звичайної податкової накладної різні правила складання. 

І дізнатися про те, які з них постачальник мав застосовувати, податківці мають можливість лише під час документальної перевірки відповідного звітного періоду. 

До того ж, складання зведених податкових накладних за п. 201.4 ПКУ, не є обов’язком постачальника. В цьому пункті зазначено, що він може складати зведені податкові накладні, в разі здійснення постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер 

Тож, позначка про те, що складається саме зведена податкова накладна, в цьому випадку означатиме, що постачальник прийняв рішення складати саме такий тип податкової накладної. А її відсутність – означатиме, що складається звичайна податкова накладна. 

Застосування правил складання зведеної податкової накладної (наприклад, наприкінці місяця за усіма постачаннями товарів/послуг) при складанні звичайної податкової накладної неможливе. Звичайна податкова накладна складається за правилом "першої події" і дата її складання визначається п. 187.1 ПКУ

Відсутність позначки про вибір постачальником складання зведеної податкової накладної і зазначення в  податковій накладній дати виникнення податкового зобов’язання, визначеного за правилами складання зведених податкових накладних, означатиме вже іншу помилку – і це помилка в обов’язковому реквізиті – в даті (а, можливо, і в обсязі постачання) податкової накладної! 

Як виправляється помилка в даті податкової накладної, ми розглядали тут>>>

Але: якщо ви все ж таки наполягатимете на праві скласти зведену податкову накладну і не бажаєте змінювати дату визнання податкового зобов’язання, виправити помилку доведеться іншим чином.

Як роз’яснюють податківці, таку помилку можна виправити за допомогою розрахунку коригування. При цьому у шапці розрахунку коригування проставляються правильні дані. Заповнюється заголовна частина (дані постачальника, покупця, їхній індивідуальний податковий номер). У графі 2 табличної частини розділу Б як причина коригування вказується "Виправлення помилки". Інші графи розділу Б і розділ А не заповнюються (залишаються порожніми). Такий розрахунок коригування у звітності не відображається.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.20255
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202516
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531