• Посилання скопійовано

Податковий кредит за неоплаченими податковими накладними

Підприємству надано послуги, на які отримано акт та податкову накладну. Оплата за такі послуги здійснена не з рахунку підприємства, а з карти іншої особи. Чи має підприємство право на податковий кредит з ПДВ?

Згідно з п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг. При цьому, такі суми повинні бути підтверджені правильно складеною та зареєстрованою у ЄРПН податковою накладною. Тобто покупець має право на податковий кредит не залежно від того чи здійснював він оплату за такі товари/послуги чи ні. 

Однак, податківці щодо цього мають іншу думку. У листі від 29.08.2016 р. №18609/6/99-99-15-03-02-15 вони зазначали, що товари/послуги, які отримані платником ПДВ та не оплачені протягом терміну позовної давності, вважаються безоплатно отриманими, оскільки відсутній факт їх придбання, як це передбачено у п. 198.3 ПКУ, а тому право на податковий кредит щодо таких товарів/послуг у платника податку відсутнє. При цьому покупець повинен буде відкоригувати податковий кредит датою списання такої кредиторської заборгованості. Однак, така позиція податківців доволі спірна, адже у своїх листах раніше вони неодноразово наголошували, що вирішальним у визначення постачання товарів/послуг є саме переходу права власності на них, або споживання їх покупцем. При цьому, як зазначають податківці, що такий обов’язок виникне лише при списанні такої кредиторської заборгованості.

Ще одним аргументом з боку платника податків буде те, що фактично такі послуги були оплачені (хоча й третьою особою), тож як дебіторська заборгованість у надавача таких послуг вони не відображаються. Така оплата може розглядатися як вчинення дій в майнових інтересах іншої особи без її доручення (ст. 1158 ЦКУ). Якщо це співробітник підприємства, то ним може бути подано авансовий звіт, в якому буде зазначено факт оплати і підтверджуючі документи такої оплати. Відповідно у підприємства буде закрита кредиторська заборгованість перед постачальником послуг.

У тому випадку, коли підтверджуючі документи про оплату послуг зв’язку були втрачені, то підприємству нічого не залишається, крім як зарахувати цю оплату до складу інших операційних доходів (Дт субрахунку 631 Кт субрахунку 718 "Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів").

Якщо платник ПДВ вирішить відмовитися від права на податковий кредит, йому потрібно буде донарахувати податкові зобов’язання відповідно до вимог п. 198.5 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202510
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202524
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.202593
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202534
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025193