• Посилання скопійовано

Відшкодування ПДВ у рахунок сплати податку на прибуток - чи можливе?

Чи можливо спрямувати суму бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших податків, зокрема податку на прибуток?

Пунктом 87.1 ПКУ, який визначає джерела сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків, передбачено, що сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з відповідного платежу може бути здійснено за рахунок суми бюджетного відшкодування з ПДВ (на підставі відповідної заяви платника) до Держбюджету України, - пише "Вісник".

Можливість здійснення бюджетного відшкодування ПДВ за заявою платника у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до держбюджету, передбачено пп. «б» п. 200.4 ПКУ.

Тобто нормами Податкового кодексу передбачено право на зарахування сум бюджетного відшкодування з ПДВ лише на сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, які повністю сплачуються до держбюджету.

При цьому зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, надходження яких розподіляються у пропорціях як до державного, так і до місцевих бюджетів, положеннями Податкового кодексу не передбачено.

Водночас відповідно до Бюджетного кодексу загальнодержавні платежі, такі як податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб тощо (ст. 29 глави 5 розділу II, статті 64, 66 та 69 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу), розподіляються в різних пропорціях до державного та місцевого бюджетів.

Зокрема, згідно з п. 2 частини другої ст. 29 Бюджетного кодексу до доходів загального фонду Держбюджету України (з урахуванням особливостей, визначених п. 1 частини другої ст. 67-1 цього Кодексу) належать 90 % податку на прибуток підприємств, крім:

  • податку на прибуток підприємств державної власності, що зараховується до загального фонду держбюджету в повному обсязі;
  • податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є районні, міські ради, об’єднані територіальні громади, що зараховується відповідно до районних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад податку (п. 18 частини першої ст. 64 цього Кодексу),
  • податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є Верховна Рада АР Крим та обласні ради, що зараховується відповідно до бюджету АР Крим, обласних бюджетів (п. 12 частини першої ст. 66 цього Кодексу)
  • податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є міські (міст районного значення), селищні та сільські ради, що зараховується відповідно до міських (міст районного значення), селищних та сільських бюджетів (п. 2 частини першої ст. 69 цього Кодексу).

Оскільки надходження з податку на прибуток підприємств згідно з положеннями Бюджетного кодексу пропор­ційно розподіляються між державним і місцевим бюджетом, а нормами Податкового кодексу передбачено зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ тільки в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу, що сплачуються до держбюджету, то платник податку не має змоги спрямувати суму бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств.

Аліна Кравзюк, заступник начальника відділу

методології адміністрування ПДВ та податку на прибуток

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202518
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202517
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202524
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202532
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025367