• Посилання скопійовано

Відшкодування ПДВ у рахунок сплати податку на прибуток - чи можливе?

Чи можливо спрямувати суму бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших податків, зокрема податку на прибуток?

Пунктом 87.1 ПКУ, який визначає джерела сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків, передбачено, що сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з відповідного платежу може бути здійснено за рахунок суми бюджетного відшкодування з ПДВ (на підставі відповідної заяви платника) до Держбюджету України, - пише "Вісник".

Можливість здійснення бюджетного відшкодування ПДВ за заявою платника у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до держбюджету, передбачено пп. «б» п. 200.4 ПКУ.

Тобто нормами Податкового кодексу передбачено право на зарахування сум бюджетного відшкодування з ПДВ лише на сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, які повністю сплачуються до держбюджету.

При цьому зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, надходження яких розподіляються у пропорціях як до державного, так і до місцевих бюджетів, положеннями Податкового кодексу не передбачено.

Водночас відповідно до Бюджетного кодексу загальнодержавні платежі, такі як податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб тощо (ст. 29 глави 5 розділу II, статті 64, 66 та 69 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу), розподіляються в різних пропорціях до державного та місцевого бюджетів.

Зокрема, згідно з п. 2 частини другої ст. 29 Бюджетного кодексу до доходів загального фонду Держбюджету України (з урахуванням особливостей, визначених п. 1 частини другої ст. 67-1 цього Кодексу) належать 90 % податку на прибуток підприємств, крім:

  • податку на прибуток підприємств державної власності, що зараховується до загального фонду держбюджету в повному обсязі;
  • податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є районні, міські ради, об’єднані територіальні громади, що зараховується відповідно до районних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад податку (п. 18 частини першої ст. 64 цього Кодексу),
  • податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є Верховна Рада АР Крим та обласні ради, що зараховується відповідно до бюджету АР Крим, обласних бюджетів (п. 12 частини першої ст. 66 цього Кодексу)
  • податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є міські (міст районного значення), селищні та сільські ради, що зараховується відповідно до міських (міст районного значення), селищних та сільських бюджетів (п. 2 частини першої ст. 69 цього Кодексу).

Оскільки надходження з податку на прибуток підприємств згідно з положеннями Бюджетного кодексу пропор­ційно розподіляються між державним і місцевим бюджетом, а нормами Податкового кодексу передбачено зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ тільки в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу, що сплачуються до держбюджету, то платник податку не має змоги спрямувати суму бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств.

Аліна Кравзюк, заступник начальника відділу

методології адміністрування ПДВ та податку на прибуток

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202531
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202520
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202541
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202569