• Посилання скопійовано

Комунальні послуги, отримані платником ПДВ від неплатника ПДВ, при подальшому переданні оподатковуються ПДВ

Орендодавець – платник ПДВ здає в оренду частину власного приміщення ФОП під магазин. Це приміщення прибудоване до торговельного центру, власником якого є інша юрособа – неплатник ПДВ. Вартість використаних орендарем комунальних послуг власник передає орендодавцю. Чи може орендодавець передати рахунки орендарю без нарахування ПДВ?

Запитання: Орендодавець – платник ПДВ здає в оренду частину власного приміщення ФОП під магазин. Це приміщення прибудоване до торговельного центру, власником якого є інша юрособа – неплатник ПДВ. Всі комунікації надходять від торгового центру, який веде розрахунки з постачальниками вищезазначених комунальних послуг. 

Юрособа – неплатник ПДВ згідно з показниками внутрішніх лічильників передає вартість використаних орендарем комунальних послуг орендодавцю. 

Чи в такому випадку орендодавець (юрособа – платник ПДВ), отримавши рахунки за комунальні послуги приміщення площею 200 кв.м. від юрособи – неплатника ПДВ, може передати їх орендарю без нарахування ПДВ? 

 

Відповідь: Згідно з пп. «б» п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. Постачання послуг для цілей оподаткування  – це, зокрема, будь-яка операція, що не є постачанням товарів, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Під визначення постачання послуг підпадає компенсація вартості комунальних послуг, яку сплачує орендар – ФОП орендодавцю – платнику ПДВ. Тому на суму такої компенсації нараховуються податкові зобов’язання з ПДВ на загальних підставах. В даному випадку орендодавець – платник ПДВ також, своєю чергою, сплачує компенсацію за спожиті комунальні послуги власнику торговельного центру (ТЦ), який не є платником ПДВ і тому орендодавець не отримує податковий кредит з ПДВ. 

Згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг не може бути нижчою ніж ціна придбання таких послуг.

Отже, орендодавець – платник ПДВ повинен передати орендарю повну вартість комунальних послуг та додатково нарахувати на цю суму ПДВ (див. приклад). Таким чином орендар – ФОП компенсує орендодавцю не тільки вартість комунальних послуг, але й суму ПДВ,  і орендодавець не втрачає цю суму, незважаючи на те, що саме йому доводиться нараховувати зобов’язання з ПДВ.

Приклад. Вартість комунальних послуг, спожитих орендарем (ФОП), передається орендодавцю (платник ПДВ) від власника ТЦ  (неплатник ПДВ), та становить 1000 грн. Орендодавець передає цю вартість орендарю (ФОП) з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ – 1200 грн.

Бухгалтерські проведення у орендодавця показані в таблиці.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

Отримано вартість комунальних послуг від власника ТЦ без ПДВ та віднесено на собівартість послуг з оренди приміщення

903

631

1000

Передано вартість комунальних послуг орендарю (ФОП) з ПДВ та визнано дохід

361

703

1200

Податкові зобов’язання з ПДВ

703

641/ПДВ

200

Віднесено собівартість послуг на фінансовий результат

791

903

1000

Віднесено дохід на фінансовий результат

703

791

1000

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»