Кредиторська заборгованість за операціями, що оподатковуються ПДВ і за якою виникає податковий кредит з ПДВ, може виникати лише внаслідок отримання товарів, робіт, послуг на умовах післяплати. Внаслідок здійснення передплати за товари, роботи, послуги кредиторська заборгованість не виникає.
Отримання товару на умовах післяплати є першою подією для цілей оподаткування ПДВ і дата такої події є датою віднесення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 198.2 ПКУ).
Для того, щоб вирішити питання, чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання за такими товарами, роботами, послугами згідно з п. 198.5 ПКУ, слід з’ясувати, чи почали вони використовуватися в операціях, що перелічені у пп. «а» - «г» п. 198.5 ПКУ. Якщо ні і ці товари, роботи, послуги були використані в оподатковуваних операціях, то норми п. 198.5 ПКУ до них не застосовуються. При цьому той факт, що вони не були оплачені, на застосування п. 198.5 ПКУ не впливає.
При списанні кредиторської заборгованості до доходу потрапляє (а значить і оподатковується податком на прибуток) вся сума списаної кредиторської заборгованості з урахуванням ПДВ. Загалом схема проведень в бухобліку буде такою:
Дт 281 Кт 631 – отримані товари, проведення на вартість купівлі товарів без ПДВ;
Дт 644 Кт 631 – сума ПДВ за першою подією – отримання товарів;
Дт 641/ПДВ Кт 644 – отримана податкова накладна;
Дт 631 Кт 717 – списання кредиторської заборгованості за отриманим товаром, проведення на всю суму заборгованості з урахуванням ПДВ.
Зверніть увагу! Податківці вже неодноразово надавали консультації*, у яких зазначається: "якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не були оплачені протягом терміну позовної давності, то в податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку необхідно відкоригувати суму податкового кредиту. При цьому коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки".
Однак ПКУ таке коригування не передбачено, а листи ДФСУ не мають сили нормативного акту. Тож, брати їх до уваги чи ні, кожен платник податку вирішує для себе сам.
Якщо так, то треба буде зробити сторно проведень Дт 644 Кт 631 та Дт 641/ПДВ Кт 644 – на підставі бухгалтерської довідки. А списання кредиторської заборгованості (Дт 631 Кт 717) робити вже на суму без урахування ПДВ. Відповідно, таке зменшення ПК з ПДВ треба буде відобразити і в декларації з ПДВ за період списання, зокрема, шляхом зменшення показника у рядку 10.1 (якщо постачальник резидент-платник ПДВ за ставкою 20%).