• Посилання скопійовано

Списання кредиторської заборгованості: облік ПДВ

Платник ПДВ придбав товар на умовах післяплати. Цей товар так і не було оплачено і кредиторську заборгованість перед постачальником списано. Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ внаслідок такого списання?

Кредиторська заборгованість за операціями, що оподатковуються ПДВ і за якою виникає податковий кредит з ПДВ, може виникати лише внаслідок отримання товарів, робіт, послуг на умовах післяплати. Внаслідок здійснення передплати за товари, роботи, послуги кредиторська заборгованість не виникає.

Отримання товару на умовах післяплати є першою подією для цілей оподаткування ПДВ і дата такої події є датою віднесення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 198.2 ПКУ).

Для того, щоб вирішити питання, чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання за такими товарами, роботами, послугами згідно з п. 198.5 ПКУ, слід з’ясувати, чи почали вони використовуватися в операціях, що перелічені у пп. «а» - «г» п. 198.5 ПКУ. Якщо ні і ці товари, роботи, послуги були використані в оподатковуваних операціях, то норми п. 198.5 ПКУ до них не застосовуються. При цьому той факт, що вони не були оплачені, на застосування п. 198.5 ПКУ не впливає.

При списанні кредиторської заборгованості до доходу потрапляє (а значить і оподатковується податком на прибуток) вся сума списаної кредиторської заборгованості з урахуванням ПДВ. Загалом схема проведень в бухобліку буде такою:

Дт 281 Кт 631 – отримані товари, проведення на вартість купівлі товарів без ПДВ;

Дт 644 Кт 631 – сума ПДВ за першою подією – отримання товарів;

Дт 641/ПДВ Кт 644 – отримана податкова накладна;

Дт 631 Кт 717 – списання кредиторської заборгованості за отриманим товаром, проведення на всю суму заборгованості з урахуванням ПДВ.

Зверніть увагу! Податківці вже неодноразово надавали консультації*, у яких зазначається: "якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не були оплачені протягом терміну позовної давності, то в податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку необхідно відкоригувати суму податкового кредиту. При цьому коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки".

Однак ПКУ таке коригування не передбачено, а листи ДФСУ не мають сили нормативного акту. Тож, брати їх до уваги чи ні, кожен платник податку вирішує для себе сам.

Якщо так, то треба буде зробити сторно проведень Дт 644 Кт 631 та Дт 641/ПДВ Кт 644 – на підставі бухгалтерської довідки. А списання кредиторської заборгованості (Дт 631 Кт 717) робити вже на суму без урахування ПДВ. Відповідно, таке зменшення ПК з ПДВ треба буде відобразити і в декларації з ПДВ за період списання, зокрема, шляхом зменшення показника у рядку 10.1 (якщо постачальник резидент-платник ПДВ за ставкою 20%). 

* Див. лист ДФСУ від 19.01.2016 р. №701/10/26-15-11-02-13.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202425
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 725
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432