Згідно з п. «г» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з вивезення товарів за межі митної території України.
Згідно з п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
А також згідно з п. 187.11 ПКУ попередня (авансова) оплата вартості товарів, що вивозяться за межі митної території України чи ввозяться на митну територію України, не змінює значення сум податку, які відносяться до податкового кредиту або податкових зобов'язань платника податку, такого експортера або імпортера.
Нa дату фактичного вивезення товарів зa межі України, зафіксовaну в митній декларації, експортер склaдає податкову накладну. У разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі "Отримувач (покупець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "300000000000" (п. 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом МФУ від 31.12.2015 №1307).
Оскільки ставка ПДВ за експортними операціями становить 0% згідно з пп. 195.1.1 ПКУ, то і сума ПДВ в такій накладній буде дорівнювати нулю. Відповідно, обороти і залишки за рахунком 6432 така податкова накладна не сформує.
Якщо підприємство все ж таки нарахувало податкові зобов’язання за передплатою за експортною операцією і на дату балансу має місце невірне сальдо по рахунку 6432, то це потрібно виправити шляхом сторнування неправильного проведення Дт6431 Кт6432 на суму ПДВ. Якщо дата балансу – кінець року, то таке сторнування робиться на дату такого балансу – 31 грудня 20ХХ року, що дозволить сформувати правильні залишки на рахунках 6431 та 6432 на початок нового року.
Формування РК на дату відвантаження товару теж дозволить арифметично виправити залишки на рахунках 6431 та 6432, але це відбудеться вже не на дату балансу і тому початкові залишки в балансі будуть містити помилкове сальдо на рахунках 6431 та 6432.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити