Об’єктом обкладення ПДВ є зокрема операції з постачання товарів (п. 185.1 ПКУ). При цьому під «постачанням товарів» із метою оподаткування мають на увазі передання прав на об’єкт, що передається, як на платній, так і на безоплатній основі (пп. 14.1.191 ПКУ). Оскільки операція з передання (отримання) майна у фінансову оренду (лізинг) передбачає перехід права власності на таке майно, то вона вважається постачанням товарів й обкладається ПДВ.
На замітку!
Передача майна у фінансову оренду (лізинг) передбачає передання орендарю разом із таким об’єктом усіх ризиків і винагород, пов’язаних із правом користування та володіння ним (пп. «б» пп. 14.1.97 ПКУ). Зокрема, оренда (лізинг) вважається фінансовою, якщо виконується одна з умов:
- за строк оренди орендар амортизує 75% первісної вартості об’єкта (пп. 5 та 7 П(С)БО 14) і договором передбачено придбання такого об’єкта орендарем — перехід права власності до орендаря;
- балансова (залишкова) вартість об’єкта оренди на момент спливу дії договору становить не більш як 25% первісної вартості такого об’єкта, що діяла на початок строку оренди;
- сума орендних платежів із початку строку оренди дорівнює первісній вартості об’єкта або перевищує її;
- майно, що передається у фінансовий лізинг, виготовлене за замовленням орендаря та зі спливом дії договору не може бути використаним іншими особами.
Датою виникнення ПЗ з ПДВ орендодавця (лізингодавця) і ПК з ПДВ орендаря (лізингоодержувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного передання (отримання) об’єкта фінансової оренди (лізингу) у користування орендарю (лізингоотримувачу) (п. 187.6 й абз. 5 п. 198.2 ПКУ). База оподаткування яких визначається відповідно до п. 188.1 ПКУ. Про це нагадують фахівці ДФС у підкатегорії 101.06 ресурсу «ЗІР»*.
У загальних випадках база оподаткування ПДВ у разі передання майна у фінансову оренду (лізинг) є договірною (контрактною) вартістю товару, але не нижча за ціну придбання об’єкта лізингу (п. 188.1 ПКУ).
Зазначимо, якщо об’єкт фінлізингу перебуває у лізингодавця як основний засіб, тобто не був приданий на замовлення у постачальника для фактично перепродажу за договором фінлізингу, а просто для використання у госпдіяльності підприємства, то база оподаткування з ПДВ не може бути нижчою за балансову (залишкову) вартість такого ОЗ.
Оскільки відповідно до умов питання лізингодавець за замовленням лізингоодержувача придбаває ОЗ у постачальника для передачі його у фінлізинг, то такий ОЗ має обліковуватися у лізингодавця як звичайний товар.
Відповідно лізингодавець на дату фактичного передання (отримання) такого ОЗ повинен нарахувати ПЗ з ПДВ на всю договірну (контрактну) вартістю об’єкта фінлізингу, склавши ПН на лізингоотримувача. Втім, якщо є договірна вартість об’єкта фінлізингу є меншою за його ціну придбання у постачальника, тоді лізингодавець повинен на таку різницю також нарахувати 20% ПДВ й скласти ПН на себе із типом причини 15.
Про особливості бухобліку передачі ОЗ у фінлізинг ми роз’яснювали тут.
* Як визначається база оподаткування ПДВ операцій з передачі майна у фінансовий лізинг та повернення майна, переданого у фінансовий лізинг?"
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити