Згідно з пп. «і» пп. 201.1 ПКУ такий реквізит як код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України) є обов’язковим реквізитом ПН.
При цьому, згідно з останнім абзацом п. 201.10 ПКУ ПН, що містить помилки в обов’язкових реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ, які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум ПДВ до ПК. Втім, таке «звільнення» не діє, якщо помилка міститься у реквізиті УКТ ЗЕД.
Тож наявність помилка у реквізиті УКТ ЗЕД (помилкою є як відсутність цього реквізиту в ПН, так і невідповідність коду), то покупець не матиме права на ПК за такою ПН.
Згідно із роз’ясненнями фахівців ДФС у підкатегорії 101.17 ресурсу «ЗІР»:
- платник податку, який не є безпосереднім імпортером, при постачанні на митній території України товарів, які були ввезені (імпортовані) на митну територію України, повинен в податковій накладній зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД, який визначається таким платником податку згідно із Законом України «Про Митний тариф України»*;
- починаючи з 01.01.2014 р. при здійсненні операцій з реалізації товарів, які були ввезені на митну територію України (як до так і після 01.01.2014 р.), а також підакцизних товарів, в графі 3 податкової накладної слід зазначати код УКТ ЗЕД версії 2012 року**.
Отже, постачальник, який не був імпортером, має слідкувати за змінами в Законі про митний тариф і вчасно змінювати код УКТ ЗЕД в наступних податкових накладних в разі його зміни в цьому Законі. Якщо ж зміна не була виявлена вчасно, податкові накладні з застарілим кодом УКТ ЗЕД складені із помилкою.
На жаль, прямого роз’яснення яким чином складати РК у разі виправлення помилки у реквізиті УКТ ЗЕД ПН Порядок №1307 не містить.
Опосередковано таке роз’яснення міститься у відповіді на питання: «Якою датою складається розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на суму попередньої оплати за операцією з постачання товарів, які будуть ввезені на митну територію України, якщо під час митного оформлення таких товарів їх коди змінено згідно з УКТ ЗЕД?» (підкатегорія 101.07 ресурсу «ЗІР»). Так, фахівці ДФС роз'яснюють, що за операцією з постачання ввезенних на митну територію України товарів (за які отримано попередню оплату) у разі зміни кодів УКТ ЗЕД під час митного оформлення таких товарів, РК до ПН складається на дату їх митного оформлення. А при заповненні РК для зміни реквізиту УКТ ЗЕД говорять про зміну номенклатури постачання товарів.
Тож приходимо до висновку, що помилку у реквізиті УКТ ЗЕД слід виправляти так само, як і помилку у номенклатурі товару.
Реквізит УКТ ЗЕД (графа 3 ПН) виправляється шляхом складання РК, в якому:
- в одному рядку вказуємо неправильний код УКТ ЗЕД зі знаком «мінус» в гр. 7 «зміна кількості, об'єму, обсяги (-)»;
- в іншому рядку наводимо дані про правильний код УКТ ЗЕД номенклатурі зі знаком «плюс» в гр. 7.
Такі ж роз’яснення надано регіональними органами ДФС у Тернопільській області, у Закарпатській області, у Івано-Франківській області на своїх офіційних сайтах тут, тут і тут.
* Відповідь на запитання: «Яким чином для заповнення податкової накладної визначається код УКТ ЗЕД платником податку, який не є безпосереднім імпортером, при постачанні ним на митній території України імпортованих товарів?»