• Посилання скопійовано

Нюанси оподаткування ПДВ послуг перевезення

Платник ПДВ надаватиме резидентам послуги з перевезення вантажів з митної території України за кордон. За якою ставкою ПДВ оподатковувати такі послуги? Як правильно виписати податкову накладну та відобразити її в декларації з ПДВ?

Постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, є об'єктом оподаткування ПДВ згідно з п. 185.1 ПКУ. Як правило, при цьому застосовується ставка ПДВ 20%, але послуги з міжнародного перевезення вантажів оподатковуються за нульовою ставкою (пп. 195.1.3 ПКУ).

Тож, для відповіді на поставлені запитання потрібно знати: де надаються послуги з перевезення, на митній території України чи за кордоном? Чи є такі послуги міжнародним перевезенням? 

Місце надання послуг з метою оподаткування ПДВ визначається згідно із спеціальною статтею 186 ПКУ. Оскільки транспортні послуги або послуги з перевезення окремо не зазначені в цій статті, місце їх надання визначається за п. 186.4 ПКУ, і це є місце реєстрації виконавця. Оскільки виконавцем є резидент України, вважається, що послуги з перевезення він надає на митній території України.

Перевезення вважається міжнародним, якщо воно здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом (пп. 195.1.3 ПКУ). Отже, якщо операція за договором перевезення підтверджується єдиним перевізним документом міжнародного зразку, така операція оподатковуватиметься ПДВ за нульовою ставкою. Які документи це підтверджують, читайте тут.

Якщо ж послуги з перевезення оформлюватимуться кількома перевізними документами, то незалежно від місця їх складання, місцем надання послуг вважатиметься митна територія України, а отже, вартість послуг перевезення оподатковуватиметься за ставкою 20%. 

Крім цього, слід зважати, що пп. „а" пп. 186.2.1 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг, що є допоміжними у транспортній діяльності (навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг) є місце фактичного постачання послуг.

Таким чином, якщо послуги, що є допоміжними у транспортній діяльності фактично надаються на території України, то дані послуги підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%. Якщо ж ці послуги надаються поза межами митної території України, то ці послуги не підлягають оподаткуванню ПДВ. Детальніше про це можна прочитати в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. №610.  

Щодо складання податкових накладних за зазначеними операціями, тут діють загальні правила:

1) якщо послуги перевізника оподатковуються за ставками 20% або 0%, то ПН складається у день виникнення податкових зобов'язань постачальника — перевізника. Якщо послуги надаються неплатнику ПДВ, у верхній лівій частині ПН вказується тип причини: “02 - Складена на постачання неплатнику податку”, у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000".

Операції з надання послуг перевезення, що оподатковуються за ставкою 20% будуть складовою рядка 1.1 декларації з ПДВ і додатку 5 - розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5).

Операції, які оподатковуються за нульовою ставкою, зазначаються у рядку 2 декларації з ПДВ і в додатку Д5 не розшифровуються;

2) якщо допоміжні послуги перевізника надані за кордоном, вони не є об’єктом оподаткування ПДВ. Отже, податкова накладна за ними не складається, але самі такі послуги зазначаються у рядку 5 декларації з ПДВ і в додатку Д6.

Ще радимо прочитати про оподаткування ПДВ операцій з відшкодування вартості пошкоджених вантажів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи можна скласти ПН за щоденним підсумком при продажу подарункових сертифікатів, якщо іх продають через ПРРО?
    При здійсненні операцій з продажу подарункових сертифікатів постачальник (платник ПДВ) має право на складання податкової накладної за щоденними підсумками операцій
    Сьогодні 12:11
  • Відображення у декларації з ПДВ операції з придбання та продажу товару за межами митної території України
    Операції з придбання та продажу товару за межами митної території України у податковій декларації з ПДВ не відображаються
    Сьогодні 10:452
  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202522
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202536
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521