Порядок подання скарги
За п. 201.10 ПКУ відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних ЄРПН є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та, у відповідних випадках, покупця товарів/послуг.
У разі порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН ПН покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця (додаток 8 до декларації з ПДВ).
Але наразі скарга подається в разі помилок в ПН або в разі її несвоєчасної реєстрації. Норм в ПКУ щодо подання скарги на нескладання ПН постачальником наразі не затверджено (і в додатку Д8 до Декларації з ПДВ має зазначатися номер і дата ПН!).
Втім, податківці вважають, що і у випадку, коли постачальник не складає податкові накладні/розрахунки коригування, подати на нього скаргу (додаток Д8) можна. У підкатегорії 101.20 ЗІР є детальне роз’яснення, як заповнювати додаток 8 також у цьому випадку:
- у графі 2 - назву документа: "податкова накладна";
- у графах 3 та 4 - реквізити платника податку - продавця, який порушив граничні терміни реєстрації в ЄРПН податкової накладної, а саме: у графі 3 - його найменування (П. І. Б. - для фізичної особи), у графі 4 - його індивідуальний податковий номер;
- у графах 5 та 6 - реквізити податкової накладної (у разі наявності у покупця) (її дата та номер відповідно) стосовно якої подається додаток 8;
- у графі 7 - обсяг поставки (без ПДВ), що має бути зазначений в податковій накладній;
- у графі 8 - суму ПДВ;
- у графі 9 - опис порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН.
Доля ПК у разі подання скарги
За п. 198.6 ПКУ не відносяться до ПК суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних.
При цьому вказано, якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми ПДВ, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими ПН та іншими встановленими ст. 201 ПКУ документами, платник податку несе відповідальність відповідно до ПКУ.
Після проведення перевірки податковим органом постачальника за заявою зі скаргою у разі реєстрації у ЄРПН раніше не зареєстрованих ПН, у покупця буде право включити суми ПДВ до складу ПК в межах 365 календарних днів з дати складення податкової накладної (щоправда, не раніше, ніж такі ПН будуть зареєстровані в ЄРПН). Але податківці у всіх своїх роз’ясненнях доводять, що зареєструвати раніше складену ПН можна тільки протягом 180 к.д. з дня її складання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити