Запитання: ТОВ на загальній системі та платник ПДВ (Замовник) уклало договір з ТОВ, яке теж на загальній системі, та платник ПДВ (Виконавець) про розробку бізнес-плану, маркетингової політики та обґрунтованості для Замовника, який планує займатись допоміжним видом діяльності. Ця послуга буде оплачена третім ТОВ (єдинник ІІІ групи, не платник ПДВ), який є Поручителем Замовника. Які податкові наслідки з ПДВ та податку на прибуток виникають у Замовника, Виконавця та Поручителя, коли послуга буде надана та сплачена, а також якщо Поручитель сплатить за Замовника, але послугу Замовник так і не одержить?
Відповідь:
Перше, що слід врахувати в цій ситуації, це те, що податкові зобов’язання з ПДВ у Виконавця виникають у зв’язку із продажем послуг саме покупцю, яким в цій ситуації є Замовник (як їх споживач), а не Поручитель. Отже, за датою першої події, чи то оформлення акту про надання послуг, чи то надходження коштів від Поручителя, Виконавець має скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПЗ з ПДВ.
Своєю чергою, Замовник, як особа, на яку було складено податкову накладну, матиме на підставі неї право на податковий кредит з ПДВ. В разі ж, якщо оплата за послуги буде Поручителем здійснена, але послуга так і не буде отримана (зокрема, протягом дії строку давності), в тому періоді, коли цей факт буде остаточно встановлено, Замовник (якщо він перебуватиме на той час ще платником ПДВ) матиме визнати податкові зобов’язання з ПДВ, згідно із п. 198.5 ПКУ – оскільки така послуга не буде використана ним у власній господарській діяльності. Базою оподаткування в цьому випадку буде вартість придбання послуги (згідно із п. 189.1 ПКУ), тобто, вартість без ПДВ, визначена у договорі із Виконавцем.
Поручитель, оскільки він не є фактичним покупцем зазначеної у питанні послуги, а лише сплачує за надання її іншій особі, права на податковий кредит за фактом оплати такої послуги не матиме. Це зрозуміло і з того, що і податкова накладна, і акт прийому-передачі такої послуги оформлюється на Замовника, а не на Поручителя. Не виникнуть в нього податкові зобов’язання і за фактом можливої сплати (компенсації) йому Замовником коштів, витрачених ним на оплату таких послуг. Адже постачання послуг між Поручителем і Замовником не відбудеться, він отримує лише компенсацію понесених ним витрат.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись