• Посилання скопійовано

Дата виникнення податкового кредиту з ПДВ, якщо дати відвантаження та отримання товару різні

Товари відвантажені постачальником, доставка відбувається через перевізника, на цю дату оформлено податкову накладну, але покупець отримає товар у наступному місяці. Яка дата віднесення сум податку до складу податкового кредиту?

Так, дійсно за п. 198.2 ПКУ, якщо першою подією є отримання платником ПДВ товарів, то саме ця дата буде датою віднесення сум податку до податкового кредиту.

Проте, на практиці дійсно виникають ситуації, коли товари відвантажені постачальником, на цю дату оформлено податкову накладну, доставка відбувається через перевізника, але покупець отримує товар іншою датою ніж складено накладну (далі - ПН).

До речі, на подібну ситуацію у листі від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15 податківці відповідають, що отримати право на податковий кредит (далі - ПК) платник ПДВ може лише після складання та реєстрації ПН в Єдиному реєстрі ПН постачальником, зокрема, в момент відвантаження товарів, але не раніше отримання права власності на такий товар. Для виникнення права на ПК потрібно враховувати момент переходу права власності встановлений за договором. Враховуючи норми ст. 334 ЦКУ покупець набуває право власності на товари на дату їх відвантаження постачальником (безпосередньо покупцю чи перевізникові), якщо інше не передбачено умовами договору.

Виходить, якщо договором передбачено, що право власності відбувається безпосередньо на дату отримання товару покупцем, саме на цю дату виникає право на ПК з ПДВ. Отже дата відвантаження товарів постачальником та дата їх отримання покупцем можуть бути різними залежно від умов договору, відповідно у випадку коли товари відвантажені постачальником, але не отримані покупцем (товари в дорозі) слід враховувати момент переходу права власності за договором.

Враховуючи норми ПКУ, дійсно ПЗ у постачальника за п. 187.1 ПКУ виникають на дату відвантаження товару (за умови, що передплати, як першої події не було). Проте, у покупця за п. 198.2 ПКУ датою виникнення права на ПК буде, дата отримання товару. Доречі підтверджується ця дата ТТН, яка є єдиним для всіх учасників транспортного процесу юридичним та первинним документом.

Тоді не виключено, що уразі, якщо постачальник відвантажив товар в одному податковому періоді а покупець отримав цей товар у наступному податковому періоді і договором вказано, що перехід права власності відбувається на дату отримання товару покупцем, виникають розбіжності в податкових періодах між ПЗ продавця та ПК покупця.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»