• Посилання скопійовано

Транспортно-експедиційні послуги: база оподаткування ПДВ

Підприємство надає транспортно-експедиційні послуги за участі ще одного експедитора (неплатника ПДВ) та перевізника. Як оподаткувати винагороду підприємству? Чи потрібно в актах між підприємством та замовником вказувати окремими рядками винагороду іншому експедитору та перевізнику?

Транспортно-експедиційні послуги, які надаються замовнику-резидентові, підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20% на загальних підставах (пп. “б” п. 185.1, п. 186.4, пп. “а” п. 193.1 ПКУ). Питання визначення бази оподаткування ПДВ в частині транспортно-експедиційних послуг досить детально розглянуті в Узагальнюючій податковій консультації №610 від 06.07.2012 р.: базою оподаткування ПДВ у експедитора є вартість наданих транспортно-експедиторських послуг (винагорода експедитора) та вартість послуг з перевезення (відповідь на питання 1). Але зверніть увагу, це тільки у тому разі, коли перевізник є платником ПДВ. При отриманні коштів від замовника чи за датою оформлення документів, що підтверджують факт здійснення перевезення для замовника, залежно від того, яка з цих подій відбулася раніше, у експедитора виникає податкове зобов'язання з ПДВ на суму перевезення та на суму наданих такому замовнику експедиторських послуг (дане правило діє і у випадку, коли експедитор сам надає послуги з перевезення, і у випадку, коли експедитор залучає перевізника - платника ПДВ). Експедитор на дату виникнення податкових зобов'язань виписує податкову накладну замовнику перевезення, в якій окремими рядками відображає вартість експедиторських послуг та вартість послуг з перевезення (відповідь на питання 2).

Винагорода другого транспортного експедитора в зазначееному випадку в базі оподаткування участі не бере (чужу винагороду в базу оподаткування включати не потрібно, адже в цьому випадку, мова йде про транспортно-експедиційні послуги, що набувають ознак посередницького договору). В контексті запитання мова йде про те, щоб в ПН “перевиставити” послуги третіх осіб і отримати за них компенсацію, за рахунок якої буде здійснена оплата послуг таких третіх осіб. Тому в первинних документах все-таки слід показувати послуги залучених до виконання транспортно-експедиційних послуг.

В ситуації, коли перевізник – неплатник ПДВ,  податкові зобов'язання у експедитора на вартість послуг з перевезення не виникають, вхідного ПК з ПДВ також немає. 

По суті, діє правило: якщо у третьої особи послугу придбано із ПДВ, то передається замовнику вона з ПДВ. Якщо передається неоподатковувана послуга, її вартість в базу оподаткування експедитора не потрапить, ПЗ будуть нараховані тільки на суму експедиторської винагороди.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловська Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202526
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202519
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202534
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568