• Посилання скопійовано

Списание безнадежной кредиторской задолженности: особенности учета

Предприятие списывает безнадежную кредиторскую задолженность. Задолженость перед поставщиками-не плательщиками НДС (задолженность без НДС, налогового кредита не было) - 35 200 грн. Как правильно выписать накладную при таком списании? Что указать в номенклатуре и типе причины?

Облікові нюанси в частині сумнівної та безнадійної заборгованості передбачені чинним законодавством тільки в розрізі податку на прибуток. ПДВ в цьому питанні не задіяно (тим більше, що вхідних сум ПДВ у якості ПК не було), виписувати "на себе" ПН потреби немає.

Щодо податку на прибуток. За пп. 139.2.2 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується (збільшується від'ємне значення або зменшується значення до оподаткування): на суму коригування (зменшення) тільки на суму резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до Н(С)БО або МСФЗ.

А за приписами  пп. 139.2.1 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування збільшується (зменшується від'ємне значення або збільшується значення до оподаткування):

— на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (згідно з нормами П(С)БО 10) або МСФЗ;

— на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ, понад суму резерву сумнівних боргів.

Податкової різниці, яка виникала б при списанні кредиторської заборгованості, розд. ІІІ ПКУ не передбачено. Тож все буде залежить від проведення списання кредиторської заборгованості у бухобліку. Відповідно до п. 5 П(С)БО 11 «Зобов’язання», якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду. Сума списаної кредиторської заборгованості в бухобліку буде включено до складу доходів (Д-т 631 К-т 717). Тим самим така операція буде збільшувати фінансовий результат відповідно й об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як відобразити в обліку донараховані податкові зобов’язання з ПДВ та ПНП за узгодженою ППР?
    Перевіркою донараховані ПЗ з ПДВ. Виявлено завищення ПК через помилкові ПН, зокрема у 2024 р. – 100000,00 грн, у 2022 р. – 50000,00 грн. ППР за формою «Р» узгоджено та сплачено. У 2023 р. не визнано витрати 200000,00 грн (Дт 92 Кт 631) та донараховано податок на прибуток та штраф. Причина – нереальна операція. Хоча є всі підтвердні документи та операція дійсно мала місце. Як відобразити дані операції в обліку?
    19.02.202518
  • ПДВ при імпорті відходів давальницької сировини: як правильно відобразити та за якою ціною продати?
    За договором переробки з нерезидентом утворилися відходи сировини, які підприємство розмитнило за імпортом за умовною ціною, водночас митна вартість у ВМД більша і ПДВ сплачено з митної вартості. Чи маємо право на податковий кредит? За якою ціною можна продати ці відходи?
    14.02.2025855
  • ПДВ-наслідки неповернення зберігачем товару
    ТОВ передало товар на відповідальне зберігання. При поверненні товару зі зберігання виявили недостачу. Зберігач компенсує вартість товару. Чи повинно ТОВ нарахувати ПЗ відповідно до пп. 198.5 ПКУ? Чи буде доходом для ТОВ отримана компенсація?
    07.02.2025321
  • Оподаткування при експорті продукції на заміну бракованої
    Підприємство, платник податку на прибуток і ПДВ, експортувало продукцію, але замовник-нерезидент виявив, що частина продукції бракована. Згідно з контрактом, підприємство експортувало нову партію замість бракованої, яка не буде оплачуватися. Бракована продукція не повертається. Які особливості оподаткування експорту нової партії?
    04.02.202530
  • Що з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості, за якою не було зареєстровано ПН?
    ТОВ 1 – постачальник послуг не зареєструвало ПН. Відповідно ТОВ 2 – отримувач послуг недоплатив за послуги на суму ПДВ. ТОВ 1 пропустив терміни реєстрації. ТОВ 2 планує списати суму незареєстрованого кредиту (Дт 644) та суму кредиторської заборгованості. Як вплине ця операція на облік ПДВ? Чи потрібно нараховувати зобов’язання з ПДВ при списанні такої кредиторської заборгованості?
    28.01.2025164