• Посилання скопійовано

Якщо можна відслідкувати, які активи використовуються в операціях з ПДВ, а які без, – перерахунок не проводиться!

Платник ПДВ надає послуги з ПДВ і без. Відстежує суми вхідного кредиту безПДВшних операцій і виписує накладну. Чи треба розраховувати частку використання щомісяця і відображати в декларації? Як бути, якщо частку не розраховували, а Додаток 6 подали? Чи подавати Додаток 7 за 2015 р.? Як заповнити декларацію за січень 2016 р.?

ЗапитанняКомпанія, платник ПДВ з вересня 2015 р., надає послуги як без ПДВ, так і з ПДВ. Компанія відстежує суми вхідного кредиту, які відносяться до безПДВшних операційи і виписує на себе накладну. Чи треба розраховувати частку використання щомісячно і відображати у р. 15 декларації? Що робити, якщо частку використання не розраховували і р. 15 не заповнювали, але Додаток 6 подавали? Чи треба подавати Додаток 7 за підсумками 2015 р.? Як правильно заповнити декларацію за січень 2016 р. (звідки брати частку використання: з розрахункових даних за підсумками 2015 р. чи за фактичними даними за січень 2016 р.)?

Відповідь: Норми п. 199.1 ПКУ вимагають, аби ті платники ПДВ, які здійснюють оподатковувані та неоподатковувані операції за умови одночасного використання в них товарів, послуг та необоротних активів, суми вхідного ПДВ розподіляли пропорційно до здійснених операцій. Йдеться саме про ті випадки, коли має місце одночасне використання в оподатковуваних (за різними ставками ПДВ, у т. ч. і 0%) та неоподатковуваних операціях (звільнених від оподаткування або які не є об'єктом оподаткування. Якщо є можливість чітко відслідкувати, які активи використовуються в оподатковуваних, а які – в неоподатковуваних операціях, розподілу та перерахунку проводити не потрібно! Ключовим у цьому питанні є факт одночасного використання товарів, послуг та необоротних активів в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях.

Якщо ж все таки є необхідність здійснювати розподіл ПЗ з ПДВ (друге півріччя 2015 року характеризується уже не коригуванням ПК, а розподілом ПЗ з ПДВ), слід взяти до уваги висновки податківців, наведених ними в листі від 31.12.2015 р. №48122/7/99-99-19-03-02-17

За підсумками другого етапу слід визначити суму ПЗ, на яку потрібно збільшити або зменшити податкові зобов'язання, сформовані протягом цього періоду на підставі зведених ПН, сформованих за підсумками кожного місяця у ІІ півріччі 2015 р. Зверніть увагу: коригуванню підлягають тільки операції за ІІ півріччя, а частка використання в неоподатковуваних операціях обраховується виходячи з річних оборотів, адже такими є приписи п. 199.4 ПКУ на сьогоднішній день.

Для перерахунку суми ПДВ, що повинна збільшити або зменшити суму ПЗ, береться частка використання товарів/послуг, необоротних активів у неоподатковуваних операціях, яка визначається як різниця між 100% (загальний обсяг операцій) та відсотком оподатковуваних операцій, розрахованим у графі 6 рядка 3.1 таблиці 1 додатка 7 (Д7) до декларації за грудень 2015 року. Далі, вже виходячи із обчисленої Чнеопод, слід визначити суму ПЗ, яку за підсумками ІІ півріччя 2015 р. потрібно було нарахувати в межах дії п. 199.1 ПКУ, та порівняти зі сумою, яка фактично була нарахована (пройшла через рядки 1.1 та 1.2 декларацій відповідних звітних періодів).

Та сума збільшення або зменшення ПЗ, яка обчислюється, має пройти окремо за кожною зі зведених ПН, складених протягом ІІ півріччя 2015 року (липень — грудень) у межах дії п. 199.1 ПКУ. Тобто всю суму дельти ПЗ за ІІ півріччя має бути розподілено між усіма зведеними ПН, сформованими в межах дії саме п. 199.1 ПКУ. Для цього для кожної такої зведеної ПН формується окремий РК, датований не пізніше 31.12.2015 р. та зареєстрований в ЄРПН у загальному порядку. Сумарний результат такого коригування зазначається з відповідним знаком у ряд. 8.4.2 декларації за грудень 2015 року (окремого рядка, який би відповідав суті такого коригування, у чинній формі декларації з ПДВ наразі немає). Зверніть увагу: у своєму листі  від 31.12.2015 р. №48122/7/99-99-19-03-02-17 податківці наголошують, що в ряд. 8.4.2 декларації за грудень заповнюється тільки колонка Б, а колонка А не заповнюється.

На кожну зведену ПН, яку було виписано протягом ІІ півріччя 2015 року з типом причини 08 та 09 у межах дії п. 199.1 ПКУ за підсумками року, слід сформувати та зареєструвати у ЄРПН РК виходячи з обрахованої річної суми частки неоподатковуваних операцій. Специфіка складення такого РК добре висвітлена в листі ДФСУ від 31.12.2015 р. №48122/7/99-99-19-03-02-17.

Крім того, оскільки коригування ПЗ супроводжується складанням РК до зведених ПН, то такі РК мають знайти своє відображення і в таблиці 1 Д1 до декларації за грудень 2015 року в частині, яка відповідає рядку 8.4.2. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.202425
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.20248
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024180
  • Особливості ПДВ в разі оплати фізособою за послуги, надані бюджетній установі
    Фізособа – працівник бюджетної установи оплатила зі свого особистого банківського рахунку на рахунок ТОВ (платник ПДВ) за послуги у сфері інформатизації за укладеним із даною установою та ТОВ договору про надання послуг. Як провести даний платіж в бухобліку? Як нарахувати ПДВ, якщо є виписаний рахунок і акт про надання послуг, а оплата надійшла не з бюджетного рахунку?
    12.04.202425
  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024601