• Посилання скопійовано

Специфікація до договору не підтверджує факт переходу права власності на товарно-матеріальні цінності

Чи правомірно оприбутковувати товар за специфікацією та відповідно специфікації продавати далі?

Запитання: ТОВ імпортує спортивні товари великими партіями по однаковій ціні. В Україні ці товари продають дистриб'ютору (наприклад, 100 шт. купальників по 100 грн. за шт. =10000 без ПДВ), але купальники зовсім різні по якості і дистриб'ютор не може продавати все також по одній ціні. Тому дійшли згоди до Видаткової та податкової додатково робити специфікацію - де з розбивкою по артикулу товару проставлені різні ціни, які коливаються від 60 до 150 грн., але сумарно виходимо на 10000 без ПДВ. Далі робимо націнку від цін у специфікації. Чи правомірно оприбутковувати товар за специфікацією та відповідно специфікації продавати далі. І чи не виникне у ДФС питання, чому товар продається за ціною меншою чим 100 грн. і при цьому не нараховуються додатково Податкові зобов'язання?

Відповідь: Згідно п.3.1 розділу 3 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10 січня 2007 р. N 2, надходження запасів на підприємство оформлюється відповідними документами, типові форми яких затверджуються Державним комітетом статистики України та іншими центральними органами виконавчої влади. Якщо для оформлення господарської операції типові форми первинних документів відсутні, то підприємство складає такі первинні документи, які б містили обов'язкові реквізити, передбачені законодавством та іншими нормативно-правовими актами.


На сьогодні документом, який визначає перелік та форму типових первинних документів, які можуть використовуватися підприємствами при обліку надходження або вибуття сировини і матеріалів є Наказ Міністерства статистики України "Про затвердження типових первинних документів з обліку сировини і матеріалів" №193 від 21.06.96 р. 

Текст цього наказу серед переліку первинних документів, які можуть оформлювати підприємства, з метою документування факту руху товарно-матеріальних цінностей, у т.ч. переходу права власності на такі цінності (відвантаження), не містить специфікації до договору, як один з можливих варіантів. Тобто специфікація до договору згідно українського законодавства не є документом, який підтверджує факт переходу права власності на товарно-матеріальні цінності, а відтак на підставі такого документу оприбуткування товарів здійснювати неможливо

Тому вважаємо, що Ваш дистриб’ютор не може оприбутковувати (звісно, що  і здійснювати націнку) отримані від Вас товари, згідно специфікації до договору поставки. Єдиним документом, який потрібно використовувати у даному випадку, є звичайна товарна накладна.         

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.20255
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202516
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531