• Посилання скопійовано

Закордонні відрядження: ПДВ з витрат

Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ у ТОВ по чеках, які привозить водій з закордонного відрядження (оплата за проїзд на платних дорогах, стоянки, купівля дизпалива, оплата послуг зв’язку)? Мета відряджень перевезення вантажу. Фірма надає автомобільні транспортні послуги

По-перше, слід врахувати, що згідно із ст. 7 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 р. №15-93, у  розрахунках  між  резидентами  і  нерезидентами  в  межах торговельного  обороту використовуються як засіб платежу іноземна валюта та  грошова  одиниця  України  -  гривня. Але такі  розрахунки здійснюються    лише   через   уповноважені   банки   в   порядку, установленому Національним банком України. Готівкову іноземну валюту можна використовувати, зокрема, для фінансування витрат відрядженого за кордон працівника, але і її треба отримувати в уповноваженому банку, згідно із Правилами, затвердженими НБУ постановою від 30.05.2007 р. №200. Звісно, що такі витрати теж повинні відповідати тим витратам, які підприємство повинно фінансувати працівнику під час відрядження – вони встановлені ст. 121 КЗпП і це витрати на проїзд, на проживання і добові. Оплачувати готівкою за кордоном інші товари і послуги в інтересах роботодавця працівник не повинен – виключення становлять деякі товари і послуги, зазначені в постанові НБУ №200.


Так, готівкою в іноземній валюті можуть бути оплачені експлуатаційні витрати, пов'язані з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном – до них, безумовно, можна віднести витрати на проїзд на платних дорогах, оплату стоянки, купівлю палива, ремонти тощо. Тому, на такі витрати готівкову іноземну валюту можна отримати в уповноваженому банку і видати водію. Відшкодування  працівнику-резиденту,  який  перебував  у відрядженні за кордоном,  витрат власних коштів в іноземній валюті здійснюється  відповідно до законодавства України у валюті України за  офіційним  курсом  гривні  до  іноземних  валют,  установленим НБУ   на   день  виплати  зазначених  коштів,  а працівнику-нерезиденту,  на його бажання, - як в іноземній валюті, так і у валюті України. 

Щодо витрат на оплату послуг звязку, то готівкою оплачувати такі витрати за кордоном під час відрядження не рекомендується.  Адже вони не належать до тих, які перераховані в постанові №200, і якщо підприємство прийме їх на себе шляхом затвердження авансового звіту, то формально порушить вимоги Декрету №15-93. 

Що стосується ПДВ, то щодо придбаного дизпалива матиме місце так званий імпорт без ввезення, а отже податкові зобов’язання у звязку із його придбанням та використанням за кордоном не виникнуть

За послугами слід враховувати норми ст. 186 ПКУ щодо місця надання послуг нерезидентом.  Так, послуги звязку вважаються наданими за місцем реєстрації їх одержувача (пп. «д» п. 186.3 ПКУ), а ось послуги стоянки та проїзду платними дорогами – за місцем реєстрації їх надавача (п. 186.4 ПКУ). Тому послуги зв'язку спричиняють ще й податкові зобов’язання з ПДВ для підприємства-роботодавця (відповідно до п. 190.2, ст. 208 ПКУ). 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245863
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253