• Посилання скопійовано

Обрахунок частки податкового кредиту в оподатковуваних операціях: зміни з 1 липня

Операції з надання послуг замовникам-нерезидентам за межами України не підпадають під об`єкт оподаткування ПДВ. Відповідно у підприємства нема права на податковий кредит. Чи потрібно проводити розрахунок частки податкового кредиту в оподатковуваних операціях і яким чином?

Так, в даному разі потрібно здійснювати обрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях. 

З 1 липня 2015 році в даному механізмі є зміни.

Як і раніше із нормами ст.199 ПКУ будуть працювати платники ПДВ, які мають придбання товарів, послуг та необоротних активів та їх одночасне використання в оподатковуваних (за різними ставками ПДВ, в тому числі і за 0%) операціях та звільнених від оподаткування (або не є об’єктом оподаткування). Як і раніше, потрібно визначити коефіцієнт (частку) використання товарів, послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях. Але якщо раніше нам потрібно було коригувати (мінусувати) ПК, то з 1 липня доведеться донараховувати ПЗ в ПДВ в тій частині, що припадає на неоподатковувані операції. 


Підбиваючи підсумки діяльності рік, окремо обраховуємо всі оподатковувані операції (береться сума без ПДВ) і визначається їх частка в загальній сумі операцій за рік (сума без ПДВ). Коефіцієнт, розрахований за підсумками минулого року, використовується протягом всього наступного року (якщо у такому наступному році платник податку здійснює розподіл ПК). Якщо ж в минулому році оподатковуваних та неоподатковуваних операцій не було, а також це стосується і новостворених платників ПДВ, і потреба розподілу ПК з ПДВ з’явилася вперше,  то орієнтиром будуть показники фактично здійснених операцій з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції. В такому разі кожного місяця частка використання в оподатковуваних операціях не змінюватиметься, вона дорівнюватиме частці, обрахованій за наслідками такого першого звітного періоду, а за підсумками року – така частка підлягає перерахунку вже виходячи з фактичних річних обсягів проведених операцій. 

Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (форма Д7) в такому разі відображається у таблиці 1. Результати річного перерахунку сум податкового кредиту відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (грудень) - таблиця 2 форми Д7. Норми п.199.6 ПКУ передбачають ряд виключень, коли норми ст.199 ПКУ не застосовуються.

Що зміниться з 01.07.2015 р. в процедурі розподілу ПК? З 01.07.2015 в такому разі підприємство датою виникнення права на ПК з ПДВ відображає в обліку всю суму ПДВ у складі ПК, а за підсумками місяця, коли вперше мають місце оподатковувані та неоподатковувані операції, донараховує собі ПЗ з ПДВ. База для донарахування ПЗ з ПДВ визначається на підставі п.189.1 ПКУ. 

Приклад.

Підприємство має як оподатковувані операції, так і такі, що не є об’єктом оподаткування. Отже, на частину вхідного ПК з ПДВ підприємство не має права (при придбанні послуг, які одночасно використовуються як в оподаткованих, так і в неоподаткованих операціях). Припустімо, в липні 2015 підприємством було здійснено послуг на 1 млн. грн. без урахування ПДВ, із них 730 тис. грн..- послуги за межами митною територією України ( за п. 186.2 ПКУ не є об’єктом оподаткування). Частка вхідного ПК в оподатковуваних операцій становить (1 млн.грн.-730 тис.грн)/1 млн.грн. = 0,27, значить частка неоподатковуваних операцій становить 1 – 0,27= 0,73.

В липні платником ПДВ було придбано послуги на 180 тис.грн. (в т.ч. ПДВ 30 тис. грн..), які одночасно використовуються як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях. По таким операціям, датою придбання  (за умови своєчасної, в межах 15 днів, реєстрації ПН) відображаємо в обліку ПК з ПДВ на  30 тис.грн. Датою 31.07.2015, коли вже підбито підсумки роботи за липень донараховуємо собі ПЗ в частці використання послуг в неоподатковуваних операціях: 30 тис.грн.*0,73 = 21,9 тис.грн. Виписуємо самі на себе ПН та реєструємо протягом 15 к.днів. Окремого типу  причини у ПН у такому разі поки що Порядок №957 не регламентує, але, на нашу думку, скористатися можна типом причини 08 або 10 (так, це не анулювання, але вибору особливого немає). В декларації з ПДВ таке донарахування ПДВ відобразиться  в загальному порядку в ряд.1.1 (до 01.07.2015 р. розподіл ПК з ПДВ мав би відобразитися в ряд. 15). 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»