• Посилання скопійовано

Нарахування ПЗ з ПДВ при продажу нижче собівартості

Товариство складає звітність за МСФЗ, має на обліку основні засоби (10 рахунок) та інші НМА (11 рахунок). За ІНМА нараховується 100% амортизація в місяці введення в експлуатацію. Продаємо ОЗ та ІНМА за договірною ціною, яка менша ціни придбання. Чи нараховується в цьому випадку умовний продаж на різницю між ціною придбання та ціною реалізації? При списанні ОЗ та ІНМА, якщо залишкова вартість дорівнює нулю, чи нараховується умовний продаж?

ПДВ при продажу ОЗ ті ІНМА

За загальним правилом пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості.

Абз.2 пп. 188.1 ПКУ регламентує такі нижні межі при реалізації: 

  • оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, 
  • база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, 
  • база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Ці правила не стосуються товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню, газу, який постачається для потреб населення та електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

Тобто якщо мова йде про необоротні активи, до яких по суті належать ОЗ і ІНМА, то при їх реалізації варто орієнтуватися саме на їх залишкову вартість на дату початку періоду, коли має місце продаж таких необоротних активів. На собівартість (ціну закупки) орієнтир лише для товарів. Для необоротних активів орієнтир в розрізі "дотяжки умовними ПДВ до мінбази" - саме на залишкову вартість.

Нагадаємо, залишкова вартість — це різниця між первісною (переоціненою) вартістю необоротного активу і його сумою накопиченої амортизації (зносу) (пп. 4 НП(С)БО 7).

Зверніть увагу, що  залишкову вартість ОЗ слід визначати при переведенні такого об’єкта до складу необоротних активів, що утримуються для продажу. Тому якщо таке переведення і продаж об’єкта ОЗ проведені в різних періодах, то мінімальною межею бази оподаткування ПДВ буде вартість, яка сформована на субрах. 286 на початок звітного періоду, коли продано об’єкт ОЗ.

У ситуації, коли переведення ОЗ на субрах. 286 і його безпосередній продаж відбулися в одному звітному періоді, то за мінбазу ПДВ треба прийняти залишкову вартість на початок періоду, в якому ОЗ переведений на субрах. 286 (без урахування суми амортизації поточного періоду).

З огляду на це, при продажу ОЗ та ІНМА нижче собівартості нараховувати умовні ПЗ з ПДВ не потрібно. Такої вимоги чинне законодавство не містить.

 

ПДВ при ліквідації ОЗ та ІНМА

Якщо ОЗ ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, то така операція згідно з абз. 1 пп. 189.9 ПКУ для цілей оподаткування розглядається як постачання. Причому база оподаткування визначається за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Податкова служба вважає, що звичайна ціна має визначатися на рівні ринкової ціни (див., приміром, тут). Таким чином, з погляду податкової служби, база оподаткування при ліквідації ОЗ має визначатися в розмірі ринкової ціни, але не нижче балансової вартості. Тож якщо балансова вартість вища ринкової, ПДВ нараховують на балансову вартість.

Про особливості складання ПН в цій ситуації можна почитати тут.

Але в абз. 2 пп. 189.9 ПКУ сказано про умови, за яких ПДВ не нераховується. Детально про умови, коли ПДВ не нараховується, можна почитати тут. Зокрема, тут розказано також і про документальне підтвердження операцій списання ОЗ.

Про особливості нарахування ПДВ при продажу МНМА (до яких можуть належати ІНМА) можна прочитати тут.

Отже:

  • база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку;
  • при продажу ОЗ та ІНМА нижче ціни придбання нараховувати умовні ПЗ з ПДВ не потрібно;
  • при ліквідації ОЗ та ІНМА за загальним правилом нараховується ПДВ, але є виключення з загального правила, коли ПДВ не нараховується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловська Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Виправлення помилки в номенклатурі зареєстрованої ПН
    На відвантажену продукцію (кілька номенклатурних позицій у видатковій накладній) було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну, в якій помилково зазначено лише одну позицію. Який алгоритм виправлення такої помилки?
    19.08.202537
  • Які штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК?
    Який розмір штрафних санкцій передбачено ПКУ за порушення платником ПДВ граничних строків реєстрації ПН та РК в ЄРПН? Як розмір штрафу залежить від кількості календарних днів прострочення?
    19.08.202546
  • Який порядок складання ПН при здійсненні операцій з постачання вживаних транспортних засобів?
    З порушеного питання пропонується звернутися до контролюючого органу з детальним описом фактичних обставин госпоперацій та, у разі необхідності, з наданням копій відповідних документів для отримання ІПК в письмовій формі відповідно до ст. 52 ПКУ
    19.08.202522
  • Продаж майнових прав на житло забудовником: що з ПДВ?
    ТОВ - платник ЄП планує будівництво житла із залученням коштів фізосіб через договори купівлі-продажу майнових прав. У зв'язку з очікуваним перевищенням ліміту доходу та переходом на загальну систему, виникає питання щодо обов'язкової реєстрації платником ПДВ та можливості застосування пільги зі звільнення від ПДВ для операцій з першого постачання житла
    18.08.202524
  • Дата та порядок складання РК при зміні ціни після передоплати
    Постачальник отримав 100% передоплату за товар, на яку склав ПН. Згодом, до відвантаження, сторони підписали додаткову угоду про збільшення ціни товару. Коли складати РК: на дату підписання додаткової угоди чи на дату відвантаження товару? Також ставиться під сумнів коректність оформлення такого коригування постачальником
    18.08.2025441